Bitkiler ve Hayvanlar

Rooibos Bitkisel Çayının Hazırlanışı ve Faydaları

rooibos bitkisel çayının faydaları

Sevgili değerli okuyucularımız, bugün sizlere halk arasında kızıl çay olarak bilinen rooibos çayının faydaları ve hazırlanışını sunacağım. Güney Afrikaya özgü olan bu bitkinin ismi Aspalathus linearistir. Güney Afrika’da en çok tüketilen çaylar arasında yer almaktadır. Antibiyotik özelliği bakımından oldukça faydalıdır. En önemli özelliği ise rooibos çayında kafein yoktur. Sinirleri yatıştırmak, astım, alerjilere karşı ve sindirim sorunları için kullanılır. Kanser, kolesterol, kolik, alzheimer gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Yapılan araştırmalarda 6 hafta boyunca düzenli olarak Rooibos çayı içen 40 kişinin vücudu kalp hastalıklarında glutatyon seviyelerinde yükselme olduğu görülmüştür. Alzheimer hastalığından korunma ve hastalığın gelişimini yavaşlatmadaki önemi biliniyor.

bitkisel çay şifa

Cilt hastalıklarında da faydası vardır. Rooibos çayı hazırlamak için büyük bardak başına 1 çay kaşığı kurutulmuş rooibos kullanabilirsiniz. Suyu kaynattıktan sonra ocağı kapatın ve çayı kaç kişilik hazırlıyorsanız o kadar otu demliğe atın ve demliğin kapağını kapatın. 5 dakika demlenmesini bekledikten sonra süzüp içebilirsiniz. Bal içerisine katabilirsiniz. Genel olarak güvenli kabul edilen bitki çayları arasında yer alan rooibos çayının aşırı tüketimi bazı yan etkilere neden olabilmektedir. Kanser tedavisi gören kişilerde bazı enzimlerin üretimini tehlikeli boyutlarda arttırabilir. 

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>