Program, Yazılım, Donanım

Robotik Kodlama Nasıl Yapılır? Okul Öncesi Kodlama Eğitimi Nedir?

Saygıdeğer okuyucularımız, Robotik kodlama son zamanların oldukça popülitesi yükselen konusu. Basit ve orta ve ileri düzeylerde Robotik Kodlama da pek çok mecrada karşımıza çıkmakta. Özellikle online eğitim veren kurslarda en çok rağbet gören eğitimler arasında. 

Robotik Kodlama Nedir?

İnsanlara ilk duyduklarında çok derin, zor ve karmaşık gelebilebiliyor. Fakat robotik kodlamanın aslında artık her yerde olduğunu insanlar görecekler. Her yerde kodlama var ama biz bunun farkında değiliz. Akıllı telefonlar, televizyonlar, banka kartları vs. bunların her kullanılışında aslında kodlama becerisini yerine getirmektedir. Birçok sanayisel veya teknolojik üründe robotik kodlamanın bir parçasıdır. Robotik kodlama okul öncesi çocuklarında bile öğretilen yazılımdır. Programlama temelinde  beceridir ve robot biliminde çalışmamızı bununla geliştiririz.

Robotik Kodlama Nasıl Yapılır?

Programlamanın önemli dilleri ve Arduino ve Raspberry Pi gibidir. Programlama dahilinde robot ve yazılımı olarak robotik kodlama yaptığınızı varsayalım. Örneğin bir robotta bulunan “Yüz Tanıma Programı” için;

Öncelikle girdi olarak bir kişinin resminin çekilmesi gerek. Daha sonra görüntü belirli bir özellik kümesi için taranmalı, bu özellikler bilinen yüzlerden meydana gelen bir kütüphaneyle karşılaştırılacak, bir eşleşme bulunacak ve çıktı olarak resim sahibinin ismi gösterilecek.

Program, tüm yürütme işlemlerinde aynen bu yönergeleri yapacaktır. İnsanların anlamaları için normal metinde yazılmış olan çoğu programlama dili, daha sonra bir işlemcinin yürütmesi için makine kodunda derlenmektedir. Bunun yanında Python, makine öğrenmesi kullanımı ve bunun yanında ROS paketlerini geliştirmek için de kullanılabildiğinden son dönemde çok popülerdir. Daha ileri düzey bir robotik kodlamaya sahip olmak isterseniz. Bütçenizi ve malzeme donanımızıda güncellemeniz gerekecektir.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>