Reyting Ölçümü Nasıl Yapılır, Kimler Yapar?

vPQLop Reyting Ölçümü Nasıl Yapılır, Kimler Yapar?

Sevgili duslerkulup.com okuyucularımız, bugün sizlerle reyting ölçümünün nasıl yapıldığı kimler tarafından niçin yapıldığına dair bilgiler paylaşacağız. Reyting televizyoncular ve reklamverenler tarafından çok önemli unsurdur. Bu sebeple yapılan reyting ölçümü, hit ölçümü, ziyaretçi ölçümü noktasında yapılan incelemeler reytingleri belirler. Sistemin zayıf yönleleride mutlaka var ölçme cihazları televizyondan gelen bilgileri alıyor fakat o sırada kişi gerçekten odada mı, programı izliyor mu, programı kaydedip sonra mı seyrediyor belli değil. Bir eksi yönüde toplu açık olunan yerlerde yapılanlar değerlendirmeye alınıyormu belli bir durum değil. Bu sebeple çoğul anlamında takip sistemlerinde eksiklik olabilme ihtimali yüksek. Tekil olarak tespit edilebilir fakat aynı haneye gelen misafirlerde o reytinge katkıda bulundukları için reyting kapsamına alınmalılar.
1E2knG Reyting Ölçümü Nasıl Yapılır, Kimler Yapar?

Reyting Ölçümü Nasıl Yapılır

Reyting ölçümü çeşitli firmalar tarafından sosyal yapılar değerlendirilerek denek aileler tarafından yapılır. Bunu peoplemeter isimli cihazla sağlıyorlar. Peoplemeter cihazı ne işe yarar: Peoplemeter, İnsan-metre veya insan sayacı anlamına gelir. Radyo, televizyon izleyicilerinin program dinleme veya seyretme alışkanlıklarını ölçmek için kullanılan elektronik bir cihazdır.

Reyting Denekleri Sürekli Aynı Kişiler midir?

Hayır, düzenli olarak belirli periyotlarde televizyon izleyemeyen vatandaşlar sistem dışında bırakılıyor. Cihaz takılı ailelerde sürekli sistemde kalamıyorlar, her yıl yüzde 20’si değişiyor, yani bugün ölçüm yapılan ailelerden beş yıl sonra hiçbiri kalmıyor. Evlenme ve ölüm gibi sosyal faktörlerde bu kapsamda yer alıyor.

Reyting Ölçüm Sistemi Nasıldır?

Televizyon açıldığında hangi kanaldan hangisine geçildiğini tespit eden ve televizyonun içine monte edilen kibrit kutusu büyüklüğünde “frekans tespit edici” takılır.
LDY4ob Reyting Ölçümü Nasıl Yapılır, Kimler Yapar?
Evdeki her aile ferdine bir numara verilir. 8 düğmeli bir “kumanda cihazı”(Bu kişiler televizyon izlemeye başladıkları an kendilerine ait düğmeye basarlar).

Televizyonun hangi saatte açılıp kapandığını tespit eden bir “zaman ölçer.” Merkezdeki bilgisayar saat 02:00 – 06:00 arasında, aileleri hiç rahatsız etmeden cihazlardan bilgileri alır, birleştirip düzenler.

Reyting Ölçümlerini Kimler Yapıyor

Nielsen Media Research isimli medya kuruluşu tüm dünyada kendisi gerçekleştirmektedir. Zor, maliyetli, tarafsız olunması gereken bir durum. Kitlelerde genelde orta ve yaşlı kısım oluyor. Genç faktörler evlerine bu cihazları taktırmakta tereddüt ediyorlar.

   

Düşüncelerinizi bekliyoruz :)

<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>