Eğitim Dünyası

Radarı İlk Kim İcat Etti, Kim Geliştirdi?

radarı ilk kim buldu

Merhabalar sevgili okuyucularımız, radarları günümüz yüzyılında önemli mevkiye sahiplenmiş icatlar arasında sayabiliriz. Bu mega buluş olan radarı bulan kişi Heinrich Rudolf Hertz ilk ismini radiolocation olarak vermiştir. 2. dünya savaşı sırasında icat edilmiştir. Radio Detection and Ranging ingilizce uzun olan Radyo Algılama ve Aralığı türkçesi ile bilinmektedir isimi.

radarı ilk kim tespit etti

Radarı İlk Kim İcat Etti, Kim Geliştirdi?

Temel çalışma prensibi uzaktaki hedefleri mikrodalga yansıtma metodu ile tespit eden cihazdır. Radar cihazı ile karanlık bulut veya sis içinde olup görünmeyen cisimlerin durumu ve yeri mikrodalgalarla tespit eder. Gözle görünmeyecek derecede radyo frekanslarında aydınlatarak uzaktaki hedefi tespit eden bir teleskopa benzetilebilir. Cihazın bir vericisi, bir de hedeften yansıyarak dönüp gelen mikrodalgayı alan alıcısı vardır.

Heinrich Rudolf Hertz Kimdir?

1857 yılında Almanya’nın Hamburg şehrinde doğan Heinrich Rudolf Hertz, fizikçidir. Radyoaktif dalgalarının varlığını ispatladı ve soyadı verildi. Bonn’da 37 yaşında ölen, Heinrich Rudolf Hertz kısa hayatında bilimin farklı odaklara açılmasını sağladı.

radar nasıl bulundu

Radarın Gelişimi

Hitler korkusu sebebiyle olağanüstü “ölüm ışınlarını” bulma rüyası ile başlamış olan bu arge çalışmaları sonucunu bulmuştur. Savaş zamanında silah olarak kullanılmışsa da barış zamanlarında da birçok fonksiyonel görevler almıştır ki halen almaya devam ediyor. sis içerisinde ilerleyen ulaşım araçlarının yönlerini bulmasında, gemilerde, uçaklarda hayati öneme sahiptir. Günümüzde askeri olarak istihbarat alanlarında, araç trafiğinde hız kontrolü için sıkça kullanılmaktadır.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>