Radarı İlk Kim İcat Etti, Kim Geliştirdi?

4GEnOG Radarı İlk Kim İcat Etti, Kim Geliştirdi?

Merhabalar sevgili okuyucularımız, radarları günümüz yüzyılında önemli mevkiye sahiplenmiş icatlar arasında sayabiliriz. Bu mega buluş olan radarı bulan kişi Heinrich Rudolf Hertz ilk ismini radiolocation olarak vermiştir. 2. dünya savaşı sırasında icat edilmiştir. Radio Detection and Ranging ingilizce uzun olan Radyo Algılama ve Aralığı türkçesi ile bilinmektedir isimi.

0GYZAB Radarı İlk Kim İcat Etti, Kim Geliştirdi?

Radarı İlk Kim İcat Etti, Kim Geliştirdi?

Temel çalışma prensibi uzaktaki hedefleri mikrodalga yansıtma metodu ile tespit eden cihazdır. Radar cihazı ile karanlık bulut veya sis içinde olup görünmeyen cisimlerin durumu ve yeri mikrodalgalarla tespit eder. Gözle görünmeyecek derecede radyo frekanslarında aydınlatarak uzaktaki hedefi tespit eden bir teleskopa benzetilebilir. Cihazın bir vericisi, bir de hedeften yansıyarak dönüp gelen mikrodalgayı alan alıcısı vardır.

Heinrich Hertz Radarı İlk Kim İcat Etti, Kim Geliştirdi?

Heinrich Rudolf Hertz Kimdir?

1857 yılında Almanya’nın Hamburg şehrinde doğan Heinrich Rudolf Hertz, fizikçidir. Radyoaktif dalgalarının varlığını ispatladı ve soyadı verildi. Bonn’da 37 yaşında ölen, Heinrich Rudolf Hertz kısa hayatında bilimin farklı odaklara açılmasını sağladı.

Ay9bPL Radarı İlk Kim İcat Etti, Kim Geliştirdi?

Radarın Gelişimi

Hitler korkusu sebebiyle olağanüstü “ölüm ışınlarını” bulma rüyası ile başlamış olan bu arge çalışmaları sonucunu bulmuştur. Savaş zamanında silah olarak kullanılmışsa da barış zamanlarında da birçok fonksiyonel görevler almıştır ki halen almaya devam ediyor. sis içerisinde ilerleyen ulaşım araçlarının yönlerini bulmasında, gemilerde, uçaklarda hayati öneme sahiptir. Günümüzde askeri olarak istihbarat alanlarında, araç trafiğinde hız kontrolü için sıkça kullanılmaktadır.

   

Düşüncelerinizi bekliyoruz :)

<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>