Eğlence, Moda, Yaşam

Prompter Nedir? Hangi Amaçla Ne Şekilde Kullanılır?

Prompter Nedir?
Sevgili duslerkulup.com okuyucularımız, bugün sizlere prompterler hakkında bilgi paylaşacağım. Dil bakımından kelime anlamı yabancıdır. Spikerler, siyasiler, konuşmacılar ve daha fazlası bu elektronik teknolojiyi kullanırlar. Birçok lider başta Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bu sistemi kullanırlar. Kullanmak noktasında işin ehli olunmasında fayda vardır. Pratik ve tatbikli olunmazsa çok hata yapılabilir.

Prompter Nedir?

Türkçe’de elektronik suflör anlamına gelmektedir. Yani elektronik olarak yansıtıcı manasına gelir. Yayın sırasında veya mitinglerde konuşmacı ya da haber spikerinin görebileceği fakat izleyicileri rahatsız etmeyecek şekilde yerleştirilir. Spikerler için kamera karşısında mitinglerde toplanan kişileri görebileceği şekilde toplantı ve seminerlerde Prompter televizyon şeklinde yer alır.

Hangi Amaçla Ne Şekilde Kullanılır?

Prompter, haber kanallarının vazgeçilmez bir teknolojik aracıdır. Çünkü canlı yayın sırasında yapılabilecek olası hataların önüne geçer. Ulusal yayın yapan birçok kanal bu prompteri kullanırlar. Prompter kullanan sunucu ya da haber spikeri izleyiciye bakarak jest ve mimiklerini ayarlamalı ve izleyiciye prompter kullandığını hissettirmemelidir.

prompter nedir

Prompter Ne Şekilde Kullanılır?

Porompter elektronik bir slayt makinesidir. Yapılacak olan konuşma metni cihaza aktarılır ve konuşmacının akışına göre yönlendirilir. Prompter kullanmaya başlanmadan önce aktarılacak olan metin kontrol edilmeli hatalar düzeltilmelidir. Aksi taktirde konuşmacı akıcı konuşma esnasında hataları fark edemeyebilir ve ortaya kötü durumlar çıkabilir.

Prompter Nelerden Oluşur?

Prompter elektronik cihazı, kamera, gölgelik, sufle monitörü, ışın yayıcı cam, çekim görüntüleri ve sufle metninden oluşur.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>