Sağlık Köşesi

Prebiyotikler ile Probiyotikler Arasındaki Fark Nedir?

Probiyotiklerin ne olduğu, vücuttaki işlevi ve nasıl alınabileceği gibi temel konular yaygın olarak bilinmektedir. Ancak vücutta probiyotiğin varlığını korumasını ve çoğalmasını sağlayan prebiyotik kavramı tam olarak bilinmemektedir.

İyi bakterilerin besin kaynağı olarak adlandırılan prebiyotik ile iyi bakteri olarak bilinen probiyotiklerin arasında temel özellik farkları bulunmaktadır. Birbirinin varlığını destekleyen ve vücudun ana sağlık bileşenlerinden olan probiyotik ile prebiyotik arasındaki farklar şu şekilde özetlenebilir:

Prebiyotik ve Probiyotik Nedir?

Prebiyotikler, bir tür özel karbonhidrat bileşenidir. Bağırsakta yer alan Lactobacillus ve Bifidobacterium gibi “iyi” bakterileri yani probiyotikleri beslerler.

Probiyotikler ise yiyecek türlerinde ve besin desteklerinde yer alan bir tür iyi ya da yararlı olarak adlandırılan bakteri türleridir. Lactobacillus ve Bifidobacterium en önemli probiyotik türleri arasında yer almaktadır.

Görevleri nedir?

Prebiyotikler, kötü bakteri ya da patojen mikroorganizmaları beslemeden, bağırsakta yer alan iyi bakterileri besler ve artmasını sağlarlar. Bu iyi bakteriler bağışıklık sistemine destek olur ve sindirim sisteminizin sağlıklı kalmasını sağlar.

Probiyotik bakteri insan vücudunda hayati rol oynar. Probiyotikler, bağışıklık sistemini güçlendirir, yiyeceklerin sindirimine yardımcı olur, vücut için gerekli olan vitaminlerin üretimini sağlar, sindirim sistemini dengede tutar.

Fonksiyonlarını nasıl yerine getirirler?

Prebiyotikler, ısıya, oksijene, vücut enzim ve aitlerine karşı dirençlidirler. Bu sebeple, sindirim sistemindeki yolculuklarında emilmez ve sindirilmezler. Böylece kolona (kalın bağırsak) ulaşır ve yararlı bakterileri besleyerek gelişmelerini ve çoğalmalarını sağlar.

Probiyotikler, bozulabilen bakteri türleridir. Çoğu bakteride olduğu gibi probiyotikler de ısıya ve oksijene karşı hassastırlar. Vücuttaki yolculukları esnasında, ağız ve midedeki asitlerle karşılaşabilir ve ölebilirler. Bağırsağa ulaştıklarında varlıklarını sürdürebilmek için diğer bakterilerle mücadele etmeleri gerekir.

Hangi yollar ile vücuda alımları sağlanabilir?

Prebiyotik, sarmısak, enginar, soğan, yer elması, muz, hindiba, pırasa gibi besinlerle vücuda alınabilmektedir.

Probiyotik ise fermente gıdalar aracılığı ile alınabilmektedir. Ancak taze gıdalardaki probiyotik miktarı tarımda yanlış intektisit ve herbisit kullanımına bağlı olarak yeterli miktarda bulunmamaktadır. Sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi için hayati önem taşıyan bu yararlı bakterileri Enterogerminaprobiyotik destek ile almak mümkün olmaktadır.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>