Eğitim Dünyası

Polis Akademisi Hakkında Detaylı Bilgi

polis akademisi mezuniyet

 

Polis Akademisi Tarihçesi
Polis Akademisi, Emniyet Teşkilatının orta ve üst kademe yöneticilerini yetiştirmek üzere, Polis Enstitüsü adı altında, bir yıllık meslek içi yüksekokul olarak 1937 yılında kurulmuştur. 1940-1941 eğitim-öğretim yılından itibaren iki yıllık yüksekokullar, 1962-1963, Eğitim-Öğretim yılından itibaren de Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu’nca
üç yıllık genel yüksekokullar içerisine alınmıştır. Polis Enstitüsü’ndeki öğretim süresi 1980 yılında üç yıldan dört yıla
çıkartılmış, 1984 yılında da Polis Akademisi adını alıp lisans düzeyinde eğitim-öğretim veren bir yüksek öğretim kurumu haline getirilmiştir.
Polis Akademisi, 4652 sayılı Polis Yüksek Öğretim Kanunu ile, bünyesinde Güvenlik Bilimleri Fakültesi, Güvenlik Bilimleri Enstitüsü ve 20 Polis Meslek Yüksekokulu olmak üzere 25 Nisan 2001 tarihinde üniversiteye dönüştürülmüştür.

Polis Akademisi Yurdu

Birisi yeni olmak üzere erkek öğrenciler için 2, bayan öğrenciler için 1 yatakhane binası mevcuttur.

 

Polis Akademisi Yemekhanesi
Polis Akademisi Gölbaşı Sitesinde bulunan öğrenci yemekhanesinin 1500 kişilik kapasitesi olup, yemekler hiyjenik ortamda özel yemek firması tarafından yapılmaktadır.Destek Hizmetleri Şube Müdürlüğü bünyesinde bulunan Yemekhane Büro Amirliği tarafından hizmetler yürütülmekte ve gerekli denetimler yapılmaktadır.

 

Polis Akademisi Spor Hayatı

Sosyal İşler Şube Müdürlüğü’ne bağlı olarak Poligon Büro Amirliği, Kültür ve Sosyal İşler Büro Amirliği, Gölbaşı Kampüsü’nde Spor Kompleksi, Nazım Canca Spor Salonu, Mini Golf Sahası, Anıttepe Kampüsü’nde Spor Salonu olmak üzere çeşitli alanlarda faaliyet göstermektedir. Kültür ve Sosyal İşler Büro Amirliği; Akademi personeli arasındaki maddi ve manevi dayanışmayı sağlamak amacıyla Sosyal Yardımlaşma Fonu ile ilgili tüm çalışma ve faaliyetleri yürütmektedir. Gölbaşı Kampüsü’ndeki Spor Kompleksleri 3 adet kapalı spor salonu ve çeşitli dış sahalar bulunmakta olup, toplam 86.000 m2 alana konuşlanmıştır. Bu komplekslerde, 2 adet dış basketbol sahası, 1 adet dış halı saha, 4 adet dış voleybol sahası, 2 adet kondisyon salonu, 4 adet yakın savunma salonu, 2 adet atletizm pisti ve basketbol, voleybol sahaları, 4 adet sauna, toplantı ve dinlenme salonları ile öğrencilerin ders ve antrenmanları ile personelin spor aktiviteleri için hazır durumda bulundurulmaktadır. Gölbaşı Kampüsü Nazım Canca Spor Salonu bünyesinde 1 adet halı saha, 1 adet pentlatlon sahası, 1 adet tenis sahası, 1 adet sauna, 1 adet kondisyon salonu, 1 adet Beach-Volley
sahası, 1 adet mini golf sahası, 1 adet kapalı salon bulunmaktadır. Anıttepe Spor Salonu bünyesinde kapalı spor salonu, kondisyon merkezi ve halı saha bulunmaktadır.

 

Polis Akademisi Ulaşım Durumu

Şehir merkezinden kampüsüe ulaşmak için aşağıdaki seçeneklerden yararlanılabilir: Necatibey Caddesi üzerinde Devlet Planlama Teşkilatı Merkez Binası yanında bulunan Anıttepe Kampüsümüzden periyodik olarak hizmet veren servisleri kullanılabilir. Ulus’tan hareket eden Gölbaşı Belediye otobüsleri veya Gölbaşı minibüsleri aracılığı ile ilçe merkezine ulaşıp, Gölbaşı-Polis Akademisi Belediye otobüsleriyle ulaşılabilir (Gölbaşı merkez ile Güvenlik Bilimleri Fakültesi arası yaklaşık 6 km.dir).

 

polis akademisi girişi

 

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>