Eğitim Dünyası

Plasmodium Vivax Hakkında Bilgi

plazmodyum vivax

Yaşam döngüsü insan ve anofel cinsi sivri sinek arasında olan ve sıtma etkenlerinden olan bu parazit, Merozoit denilen yumurta benzeri yapılar ve Olgun şizont vasıtasıyla Genç trofozoit formuna dönüşür. Daha sonra Genç trofozoitlerden olgun trofozoitler oluşur. Ondan da genç şizont formu oluşurken daha sonra bu form da olgun şizont görünümünü alır.

Bu döngüden oluşan gametositler de insan vücudunda Karaciğerde, hipnozoit ve karaciğer şizontu olarak yaşamlarını sürdürürler. Burdan döngünün en başında yer alan Merozoit isimli yapıları üretir ve dış ortama salarlar.

Parazitolojik olarak genç torofozoit formu taşlı yüzük şeklindedir ve eritrositlerin 1-3’ünü kaplar. X100’lük objektifte görülürken, periferik (çevresel) kan yaymasında giemsa boyası ile boyanır. olgun trofozoit formu ise düzensiz sitoplazmaya sahip ve tek çekirdekli görünümdedir. Bu yapıda Schüffner granülleri görülmeye ve eritrosit büyümeye başlar. X100’lük objektifte görülür ve periferik kan yaymasında giemsa boyasıyla boyanarak incelenir. Plasmodium vivax genç şizont formundaysa X100’lük objektifta periferik kan yayması giemsa boyası ile boyandıktan sonra birden fazla çekirdeği olan, eritrositleri büyümüş ve Schüffner granülleri belirgin bir görüntü çizer. Plasmodium vivax olgun şizont da X100’lük periferik kan yaymasında giemsa boyası ile boyanarak 16-24 çekirdekli, sitoplazması çekirdek etrafına toplanmış bir görüntü oluşuturur.

Bu parazitin hastalık tanısını koymak için kalın damla ve ince yayma kan preparatlarında etkenin görülmesi ve hızlı tanı testleri kullanılır.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>