Spor Dünyası

Plaj Futbolunda Paslaşma ve Pas Çeşitleri


Paslaşma, futbolda bilinçli skora gitmede, hem takım hem de bireysel olarak kazanılması gereken en önemli becerilerden biridir. İyi bir pas atmadan önce, topun nereye ve neden atılmasının bilinmesine ve en iyi pasın nerede alınmasının da bilinmesine ihtiyaç vardır.


PAS ALMA
Takımda bir oyuncu topa sahip olduğu zaman, diğer aynı takım oyuncularının pas almak için en uygun pozisyonu takip etmeleri çok önemlidir. Futbolda sonuca ve skora gitmede avantaj sağlayacak pozisyonlarda pas almak, önemli bir beceridir. İyi bir pas alabilmek ve takım adına avantaj sağlayabilmek için, diğer takım oyuncularının markajından kaçınarak boş alanlar yaratmalı, takım arkadaşınızın veya rakip takım oyuncularının arkasında kalınmadan pas alınmalıdır. Pas atılacak oyuncunun hafif önüne doğru, zamanında ve isabetli atılmalıdır.


AYAK İÇİ PAS
Futbolda en sık kullanılan ve isabet oranı en yüksek pas çeşidi ?Ayak içi pas? tır. Uygulama başarısı en fazla olan bir pas çeşididir. Destek ayağınızı topun yanına koyun. vuruş ayağı içi geniş kısmıyla topun orta kısmına vurun. Vuruş hareketi ritmik bir salınımla kalça ve dizden doğru yapılmalıdır. Vuruş sırasında ayak bileği mümkün olduğunca sabit ve sıkı tutulmalı ve vuruş ayağı, topun gidiş yönüne doğru hareketine devam etmelidir.
Uygulama ? 1 : Ayak içi pası geliştirmek için, duvar çalışması yararlı olacaktır. unun için duvara bir hedef çizin. Hedefin 5 metre uzağından ayak içiyle yeterince sayıda pas yapmanız hem pas isabetliliğini hem de doğru yapmanıza katkı sağlar. Sonra mesafeyi arttırarak bunu tekrar edebilirsiniz.
Uygulama ? 2 : Ayak içi pas çalışmasını eşli olarak ta yapabilirsiniz. Karşılıklı paslaşmalarla pas isabetliliğini ve doğru yapmanıza katkı sağlar. Bu uygulamaları top sürerek yapabilirsiniz. Daha sonra havadan atılan topları kontrol ederek, ayak içi pas çalışmaları yapabilirsiniz.


AYAK DIŞI PAS
Destek ayağınızı topun yanına koyun. Vuruş ayağı dışıyla topun ortasına veya orta altına ayak bileği mümkün olduğunca sert ve sabit tutularak vurulur. Vuruş sırasında hareket kalça ve dizden ritmik bir salınımla yapılmalıdır. Ayak dışı pas uygulaması genellikle sporcuların isabetlilik ve kuvvetli vurmada sorun yaşardıkları bir pastır. Ayak dışı pasta isabetliliği ve uzun-sert atabilmek için bol bol ayak dışı pas çalışmaları yapmak gerekir. Ayak içi pas çalışmalarında uygulanılan yöntemler, aynı zamanda ayak dışı pas çalışmaları içinde uygulanabilir.


KAFA VURUŞU
Her futbolcunun öğrenmesi gereken önemli becerilerden biride kafa vuruşudur. Kafa vuruşu, hem gol atabilmede hem de yukarıdan yüksek gelen topları kontrol etme, topun yönünü değiştirme ve takım arkadaşına pas vermede kullanılabilen önemli bir beceridir.
Kafa vuruşu sırasında, gözlerinizin açık, ağzınız kapatılarak ve topa başın alın kısmıyla vurulması gerekir. Kafa vuruşu sırasında, boyun mümkün olduğunca sıkı tutulmalı, kollar yana açılarak vücut dengesi sağlanmalı ve vücut gücüde kullanılarak, geriden öne bir hamle yapılarak vuruş yapılmalıdır. Topun sizin kafanıza çarpması değil, sizin isteyerek, bilinçli şekilde topa kafayla vurması gereklidir. Rakip oyuncuların ayakla vurabilecekleri ihtimaline karşı, bel seviyesindeki toplara kafayla vurulması tehlikeli olabilir.
Uygulama ? 1 : Topun bir ip veya buna benzer bir materyalle asılarak oluşturulan bir düzenekte çalışmak, kafayla başarılı ve isabetli top vurma becerisini geliştirir. Bu düzenek oluşturulurken, top kafanızdan yukarıda olmalı, çalışma zıplayarak ve başınızın alın kısmıyla vuruşlar yapılmalıdır. Bu çalışma takım arkadaşınız havadan top atmak şeklinde de çalışılabilir.
Uygulama ? 2 : Eğer kafa vurmaktan korkuyor veya başarılı vuruşlar yapamıyorsanız; kafa vurma çalışmalarına futbol topu dışında, voleybol topu gibi daha hafif toplarla aşlayabilir ve sonra daha sert toplar kullanarak, normal futbol topuna geçiş yapabilir siniz.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>