Piezoelektrik Olayı Nedir, Nasıl Gerçekleşir Detaylı Bilgi

piezo Piezoelektrik Olayı Nedir, Nasıl Gerçekleşir Detaylı BilgiSaygıdeğer okuyucularımız, eğitim makelelerimize devam ediyoruz. Piezo elektrik olayı konusuna değineceğiz. Piezo kelimesi anlamı bakımından terim anlamı Yunancada basınç manasına gelmektedir. Piezoelektrik olayını 18.YY Fransız fizikçiler Jacques ve Pierre Curie tarafından bulunmuş ve icat edilmiştir. Piezo elektrik olayı hayatımızın birçok alanında kullanılmaya devam etmektedir. Örneğin yürürken elektrik üretimi gibi icatlar buluşlar fikirlerin temeli piezoelektriğe dayanmaktadır. Ayakkabı tabanlarına yerleştirilen ürünlerle piezo etki gösteren madde elektrik enerjisi üretecek ve yürürken telefonumuzu ya da mp3 çalarımızı şarj edebileceğiz.

Piezoelektrik temel bakımda özellik, mekanik bir enerjiyi elektriğe ya da tam tersi olan elektrik enerjisini mekanik enerjiye çevirebilmektedir. Piezoelektrik polimerlerden ya da seramiklerden de, aynı doğrultuda uygulanan yük  sırasında malzeme içinde ki kristal yapının her iki tarafında bulunan +q ve –q yüklerin ortaya çıkması sonucu oluşur. 

Piezoelektrik Malzemeleri Nelerdir?

Piezoelektrik malzemeler içinde kullanılmakta olan çoğunlukla kurşun-zirkonyum-titanyum (PZT) seramiktir. Piezoelektrik etki oluşturmak için önemli olan unsur simetri merkezi olmayan kristaller temin etmektir.

Ek olarak kullanılan malzemeler:

Kuartz (SiO2)
Turmalin
Baryum Titanat (BaTiO3)
Çinko Oksit (ZnO)
PVDF (Poli-vinilidin-klorür)

Piezoelektrik Nedir Piezoelektrik Olayı Nedir e1469018161611 Piezoelektrik Olayı Nedir, Nasıl Gerçekleşir Detaylı Bilgi
Piezoelektriğin Çalışma Prensibi

Birçok alanda kullandığımız eşya ama hangimiz çakmaklarda Piezoelektrik ile gazın ateşlenmesinden faydalanıyoruz. Mikrofonlarda da piezo mantığından faydalanmaktayız. Şu şekilde çalışmaktadır: Sesin doğal olarak oluşturduğu ses dalgalarından gelen basınçla piezo malzeme sinyal üretip, bu sinyaller yükseltilerek hoparlörlere ulaşır. 

Kısa bir hesap yapmak gerekirse, her bir adım için 2 miliwatt enerji üretilmektedir. Eğer siz 5 bin adım atarsanız (5.000×2 miliwatt= 10.000 miliwatt) yani 10 watt enerji açığa çıkacaktır. Bu da size telefonunuzu 2 saate yetecek kadar şarj edebilme imkânı sunuyor. Yeşil buluş kapsamında yer alan bu icat çok etkili ve verimli sonuçlar vermektedir.

   

Düşüncelerinizi bekliyoruz :)

<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>