Bitkiler ve Hayvanlar

Picea Abies – Avrupa Ladini Yetişme Koşulları Hakkında Bilgiler

picea abies avrupa ladini yetişme koşulları

Değerli takipçilerimiz, bugün sizlere Picea Abies isimli avrupa ladini bitkisi hakkında bilgiler paylaşacağız. Kuzey ve Orta Avrupa’da doğal olarak yetişir. Ülkemizde doğal ortamda az bulunmaktadır. Park ve bahçelerde süs bitkisi olarak tercih edilmektedir. Nemli ve ılıman bölgelerde kolaylıkla yetişir. 

picea abies avrupa ladini bitkisinin yetişme koşulları

Güneş isteği fazla olan bir bitki türü değildir. Yaz kuraklığına ve  zehirli gazlara karşı hassasiyeti vardır. Farklı toprak türlerinde yetişme özelliği vardır. 45-50 m boya ulaşabilen yeşil ağaçlardır. İğne yapraklar 1-2 cm uzunluğundadır. Yeşil renkli, sivri uçlu ve dört köşelidir. Erkek çiçekler başlangıçta kırmızımsı, olgunlaştığında sarı renk görünümlüdür. Dişi kozalak 10-15 cm uzunluğunda, silindir şeklindedir. İlk oluştuğu zaman yeşil ya da kırmızı renklidir. Olgunlaşan kozalak dağılmaz.

Picea abies Aurea: İğne yaprakları sarı renklidir.

Picea abies Inversa: Sarkık dallı, 10 m’ye kadar uzayabilir.

Picea abies Nidiformis: Geniş bodur, yoğun dallıdır.

Picea abies Ohlendorffii: Bodur görünümlü önceleri yuvarlak sonları geniş koniye benzer görünümdedir.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>