Yemek ve İçecek

Patates Kızartmasında Çıtırlık Kıvamı Nasıl Verilir?

patates kızartması nasıl yapılır

Sevgili misafirlerimiz, patates ülkemizin vazgeçilmez yiyeceklerinden birisidir. 4 milyon 397 bin 711 ton üretim ile dünya patates üretimiyle 15’inci sırada yer alan patates Niğde, Nevşehir, İzmir, Bolu ve Afyonkarahisar’da yetiştirilmektedir. Bu kadar yüksek oranla patatesli yemek çeşitlerinin de bol olması doğal bir sonuçtur. Patates kızartması da evlerimizde pratiklik açısından da vazgeçilmez yiyeceklerdendir. Özellikle fast food adını verdiğimiz ünlü markalarda hamburgerlerin yanında sunmaktadırlar. Peki patates kızartmasını yaparken fast foodlarda olduğu gibi çıtırlık kıvamını verebilirmiyiz. Bunu elbetteki yapabilirsiniz. Her ne kadar fast food firmaları kıvam artırıcılar kullansada biz doğal yollardan yapmaya çalışacağız. Öncelikle malzemelerimizi hazırlayalım.

Gerekli malzemeler:

3-4 adet orta boy kızartmalık patates,
1 çay kaşığı tuz,
1 çay bardağı maden suyu,
1,5 yemek kaşığı un,
1 yemek kaşığı mısır nişastası,
1 paket kabarma tozu (10 gr).
Çıtır Patates Kızartması Tarifi
Çıtır Patates Kızartması Yapılışı

çıtır kıvamında patates kızartması nasıl yapılır

Patates kızartmasında çıtırlık kıvamı nasıl verilir?

Pazardan taze taze aldığımız patateslerin kabukları soyup dilimleyelim. Geniş bir kaba aldıktan sonra üzerine tuz ve maden suyunu ilave edip karıştıralım. Bu şekilde buzdolabında yaklaşık 1 saat bekletelim. Bir saatin ardından süzgeç vasıtasıyla suyunu süzüp kurutalım. Buzdolabı poşetinin içine patatesleri, unu, nişastayı ve kabartma tozunu koyalım. Poşetin ağzını kapatalım. Poşeti sağa sola sallayarak malzemelerin iyice birbirine karışmasını sağlayalım. Ardından hiç bekletmeden bol kızgın sıvı yağda kızartalım. Harcı bekletmemelisiniz. Kaşık yardımıyla patateslerin her bölgesinin eşit bir şekilde kızarmasına özen gösterelim. Kızaran patateslerinizi havlu kağıt üzerine bırakalım. Çıtır çıtır olan patatesleriniz yemeye hazır vaziyette afiyet olsun 🙂

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>