Motorlu Araçlar

Paslanmaz Manşon Nedir?

Paslanmaz Manşon Nedir?

Manşonlar iki borunun birbirine eklenmesi için kullanılan, içi dişli tesisat malzemelerdir. Paslanmaz manşonların galvanizli, soket kaynaklı veya redüksiyon gibi birçok çeşidi bulunmaktadır. Manşon ve boru birbirlerine kaynak ile birleştirilebileceği gibi, manşon ve boru ucunun dişli olması ile de birleştirilebilir. Kullanımı kolay olan ve yapım aşamasında ustalık gerektirmeyen manşonlar, tesisat parçaları arasında önemli bir yere sahiptir. Tüm bu avantajları sebebiyle birçok alanda bulunan manşonlar, büyük sanayi tesisatlarından evlerdeki kısa borulara kadar kullanılabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken nokta gerçekleştirilen işlemde uygulanan basınç oranıdır. Basınç oranı arttıkça manşon tipinin doğru seçilmesi gerekmektedir.

Paslanmaz Manşon Çeşitleri

Galvanizli Paslanmaz Manşon: Borularda küçük çaptan büyük çapa geçişlerde kullanılan ya da tam tersi dönüştürmelerde kullanılan paslanmaz manşon tipidir.

Soket Kaynaklı Paslanmaz Manşon: Dişli olmayan tipler soket kaynaklı yapıda imal edilip kullanılmaktadır. Bu tip olanlarında boru da fittings de dişli değildir. Manşon içerisine boru girer ve girdiği yere kaynak yapılır.

Redüksiyon Paslanmaz Manşon: Birbirine eklenecek olan boruların çapları aynı boyutta değilse tek tip manşonla bağlanmaları mümkün değildir. Bu nedenle redüksiyon tip ile bağlanabilirler. Böylelikle büyük çaplı boru, manşonun büyük çaplı kısmına, küçük çaplı boru ise manşonun küçük çaplı kısmına bağlanabilir. Bu tip manşonlar genellikle daha aşım içeren ortamlarda kullanılmaktadır.

Manşon Kullanım Faydaları Nelerdir?

Tesisat problemleri evlerden fabrikalara kadar birçok küçük veya büyük alanda meydana gelebilmektedir. Bu nedenle yapılacak olan tesisat değişimlerinde, bağlantı elemanlarının dişli olarak seçilmesi boruların kolaylıkla döndürülerek çıkarılıp yerlerine yeni boru takılması ile sonuçlandırılır. Dişli manşon kullanımı bu gibi avantajlarından dolayı uzun vadede kolaylık sağlar. Çünkü kaynaklı bir tesisat işlemi uygulandığında hem malzemelerin yapısı bozulacak hem de herhangi bir malzeme değişimi ya da borulamanın yön değişimi söz konusu olur ise kesip çıkarmak gerekecektir. Bu da hem zaman hem de daha fazla maliyet anlamına gelmektedir.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>