Sağlık Köşesi

Parmakları Çıtlatmak Eklemlere Zarar Verir Mi?

parmak çıtlatmak zararlımı

Bir çok kişi bu durum sonrasında bir rahatlama içine girer yine aynı şekilde bir çok kişide bu sesten oldukça rahatsız olur ve bulunduğu ortamı hemen terkeder. Bu durumun kemik sesi olduğunu sanan kişilerin bu sesten rahatsız olma gerekçeleri de budur. Çıtlatma işlemi kişilerin eklem bölgelerinde yaptıkları hareket sonrası ortaya çıkan bir ses ve ardından gelen bir rahatlamadır. Bu işlem sırasında eklemler arasında bulunan sıvı ve diğer gazlar görev yapmaktadır. Bu gazlar eklemler arasında çalışam alanı bulamazlar bu işlem sonrasında ise işlem alanını genişletilmesi gerekir. Alanın genişlemesi için uygulanan çekme işlemi sonrasında arada bulunan gaz kaparcıkları patlar ve alan hızla genişler. Bu esnada çıkan seste bu gazların ortamda patlamasıdır. Patlama sonrasında sıvının çalışma alanı artarak eklemlerin rahatlaşmasına yol açılmış olmaktadır. Bu durum bilim insanları tarafından araştırılmış ve zararlı mı değil mi sorusuna herhangi bir cavep bulunamamıştır. Bazı bilim adamları bu konuda olumsuz fikir belirtmezken diğer bilim adamları ise eklemlerin bu işlemi sürekli yapılması sonucunda zarar görebileceği iddiasını ortaya atmışlardır.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. fazla sık yapmadıkça zarar vereceğini zannetmem 😀 ona bakılırsa bazen vücudumuz istem dışıda çıtlamalar gerçekleşiyor 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>