Sağlık Köşesi

Parkinson Alzheimer Hakkında

Parkinson Alzheimer Hakkında

Yaşlılarda sıkça görüşen Parkinson Alzheimer belirtileri ile anlaşılıyor. Doktorunuzun teşhis koymasının ardından tedavi başlayabilir.

Parkinson Hastalığı

Merak edilen ve sık görülen hastalıklardan Parkinson Alzheimer erken teşhis edilmesi durumunda hastaların yaşamanı güçlendirmeyecek seviyede tutulabiliyor. Bu sebeple mutlaka hastalığın tedavisi için erken teşhis edilmesi önemlidir. Hastalığın oluşması, beyinde salgılanması az olan dopamin ile ortaya çıkar. Salgılamanın azalması ise kişinin yaşlanması ile söz konusu olabilir. Bu sebeple yaşlılarda bu hastalığın görülme ihtimalinin çok daha fazla olduğunu bilmelisiniz.

Yaşlılarda Parkinson hastalığı dendiğinde, direkt olarak belli başlı belirtilerin akıllara gelmesi söz konusudur. İlk olarak titreme, bu hastalığın en belirgin göstergeleri arasında yer alıyor diyebiliriz. Bunun dışında ayaklarda da titreme olması düşünülebilir. Bu gibi durumlarda kişinin direkt olarak doktorun teşhis koyması adına doktor ile iletişime geçmesi gerekecektir. Erken teşhis önemli olduğundan, belirtilerin görülmesi durumunda direkt olarak teşhis için harekete geçilmelidir.

Parkinson Hastalığında Teşhis Konulması

Hastalığın teşhis edilmesi için belirtilerinin görülüyor olması şart. Beş evreden oluşan bu hastalıkta, erken teşhisin yapılması durumunda tedavinin çok daha olumlu sonuçlar vereceği görülecektir. Titremelerin yaşanması, yürüme problemlerinin ortaya çıkması tedavinin başlaması ile minimum düzeye indirilecektir.

Parkinson hastalığının evreleri üzerinden yola çıkılarak tedavi üzerine fikir yürütülebilir. Erken teşhisin önemini unutmadan, aşağıda verilen evreleri inceleyebilirsiniz. Unutmayın, teşhisin net olarak doktorunuz tarafından konulması gerek.

  • Birinci Evre: Titreme, hareketlerde yavaşlama görülür. Bu evrede etkiler sadece vücudun tekbir tarafında toplanmıştır.
  • İkinci Evre: Ağrılar, titreme, harekette yavaşlama gibi etkiler vücudun iki tarafı için de geçerli olacaktır.
  • Üçüncü Evre: Denge problemi yaşanmasının yanı sıra, yürümede zorluklar da görülecektir.
  • Dördüncü Evre: Gün içindeki hareketlerde zorlanmalar olur. Yardım alınması söz konusu olabilir.
  • Beşinci Evre: Yardım almadan kişinin hareket etmesi mümkün değildir. Bu sebeple tekerlekli sandalyede yaşamına devam etmesi düşünülebilir.

Parkinson Hastası Kaç Yıl Yaşar?

En sık sorulan sorular arasında Parkinson hastası kaç yıl yaşar bulunuyor. Hastalığın evreleri üzerinden yola çıkarak, kişinin beyninin ne derece hasar görmüş olduğuna bakılacaktır. Net bir ifade olmasa da kişinin ne kadar yaşayacağı, hastalığın evrelerine göre belirlenecektir. İlerleyen hastalığın tedaviye cevap vermemesi durumunda, beyin hücrelerinin zarar görmeye devam edecek olması, hastanın yaşam ömrünü kısaltabilir. Erken teşhis edilmesi durumunda ise hastaların uzun yıllar yaşadığı görülmektedir.

Parkinson Demans

İki hastalık arasında geçiş son derece hızlı bir şeklide olur. Parkinson demanshastalığın nörodejenarif ya da Alzheimer olmasıdır. Genel olarak Parkinson hastalarının unutmaya başlamaları, beyin hücrelerinin gördüğü zarardan kaynaklanmaktadır.

Parkinson bunama adı altında, zarar görmüş  beyin hücrelerinin unutkanlığa yol açtığını söyleyebiliriz. Beşinci evrede hayal kurma, abartılı tepkiler verme de eklenecektir.

Detaylı bilgi almak adına Parkinson Derneğiile iletişim kurabilirsiniz.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>