Eğitim Dünyası

Paranazal Sinus Anatomisi

Sinüs Boşlukları

Paranazal Sinus Anatomisi

SINUS PARANASALES:   Burun boşluğunun yapısına katılan sinus içeren kemikler aynı zamanda pneumatik kemik olup os frontale, os ethmoidale, os sphenoidale ve maxilla’dır. Boşlukların şekil ve büyüklükleri kişiye göre değişmekle birlikte bütün sinusların toplam hacmi 80 cm3’tür.

Sinusların ortak özellikleri: Paranasal sinuslar embriyonal hayatta burun mukozasının komşu kemiklere doğru yaptığı girintilerden oluşur. Bu sinusların iç yüzünü örten silialı mukoza, burun boşluğu mukozası ile devam eder. Normalde hava ile dolu bu boşluklar birer kanal aracılığı ile burun boşluğunun dış duvarına açılarak salgılarını boşaltırlar. Paranasal sinusların fonksiyonu sesin rezonansı için kavite oluşturmak, havanın ısı değişimine katkıda bulunmak, kafa iskeletinin ön kısmında bulunan kemiklerin ağırlıklarını hafifletip dengeyi kolaylaştırmaktır.

Ön grubu ; sinus frontalis, sinus maxillaris, cellulae ethmoidales anteriores ve cellulae ethmoidales medii’dir. Bu sinuslar burun boşluğunda meatus nasi medius’ta bulla ethmoidalis ile processus uncinatus arasında bulunan hiatus semilunaris’in dibine açılırlar.

Arka gruba ait olan sinuslardan cellulae ethmoidales posteriores meatus nasi superior’a, sinus sphenoidalis ise recessus sphenoethmoidalis’e açılır .

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>