Sağlık Köşesi

Panik Atak Nöbetleri ve Tedavi Yöntemi

Panik atak, kendini nöbet şeklinde oraya koyan psikolojik bir rahatsızlıktır. Özellikle dış uyaranların iyiden iyiye artması, toplumsal sorunlar, kötü haberler, kalabalık ve stres gibi durumların insan yaşantısındaki rolünü arttırması panik atak sorununu daha genel bir hale getiriyor. Panik atak nöbetini tek kelime ile en iyi şekilde özetleyen kelime korkudur. Panik atak nöbeti geçiren hasta tarif edilemez bir korku duyar, bu korku çoğunlukla kendisini ölüm korkusu olarak gösterir. Nöbet esnasında yaşanan korku öyle büyüktür ki, kalp krizi benzeri belirtilere yok açar. Pek çok panik atak hastası, panik atak nöbeti esnasında kalp krizi geçirdiğine inanarak soluğu bir hastanenin acil servisinde alır. Acil servis doktorlarının müdahalesi ile birlikte hastanın sorununun aslında psikolojik bir rahatsızlık olan panik atak olduğu ortaya çıkar.

Panik atak belirtileri kendisini aşırı derecede hızlı nabız, terleme, ateş basması, nefes alamama, boğulma korkusu, ölüm korkusu ve hatta delirme korkusu olarak gösterir. Nöbet esnasında yaşanan fiziksel sorunlar o kadar gerçekçidir ki hastanın tüm vücudu uyuşur ve hasta bu uyuşmayı rahatlıkla farklı fiziksel sorunlara yorabilir. Panik atak nöbetini yeniden yaşama korkusu bile hastanın hayatında belli başlı bir stres kaynağı haline gelir.

Panik atak sorunu ile yüzleşmek zorunda kalan kişilerin problemlerinin çözümlerini uzman bir psikiyatrda aramaları gerekir. İnternette panik atak forum gibi ortamlarda kişiler yaşadıkları tecrübeyi paylaşabilir, ancak panik atak ilaçları gibi hassas konularda, kişi uzman bir psikiyatra danışmadan böyle bir kullanıma başlamamalıdır. Panik atak tedavisi uzman bir psikiyatr tarafından yapılmalı, tedavi süresince kullanılan panik atak ilaçları da tedavi sonrasında yine psikiyatrın denetimi altında bırakılmalıdır. Uzman psikiyatr, uyguladığı panik atak testi sonucunda hastanın sağlık sorunu hakkında bilgi sahibi olacak ve buna uygun tedavi yöntemini belirleyecektir. Panik atak nöbetleri, yaygın olarak anksiyete bozukluğu ve panik bozukluk sorunları nedeniyle yaşanabilir. Tedavi yöntemi, psikiyatr tarafından, çıkış nedeni de göz önünde bulundurularak planlanacaktır.

Madalyon Psikiyatri Merkezi bünyesinde çalışan uzman psikiyatrlar, panik atak hastasının yaşadığı atakların şiddetini azaltmak, atağı tamamen ortadan kaldırmak amacıyla hastalarında ilaç tedavisi ya da psikoterapi uygulamaktadırlar. Madalyon Klinik psikiyatrları hastanın problemi tamamen ortadan kalkana kadar sürekliliği olan bir tedavi uygulamakta ve tedavi sonrası süreci de takip ederek hastayı yalnız bırakmamaktadırlar.

 

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>