Sağlık Köşesi

Otozomal Resesif Polikistik Böbrek Hastalığı Patolojisi

Yukarıdaki resim Otozomal Resesif Polikistik Böbrek Hastalığına ait makroskopik olarak çıkarılmış patolojik böbrek materyalidir.

Hastalığın Olgusu:

2 yaşındaki erkek çocuk olgusu, böbrek yetmezliği ve iki taraflı böbrek kitlesi kliniğiyle inceleniyor. 11X9X4.5 cm boyutunda sağ böbrek tespit ediliyor. Kesit yüzünde böbrek parankim yapısının tamamen ortadan kalktığı, yer yer lobülasyon gösterdiği, çapları 0.1 – 0.3 arası değişen parlak görünümde kistik yapılar ve bunların içinde seröz sıvı dikkati çekti. Nefrektomi, materyali süngerimsi görünümde olup diğer operasyon materyali, 13X9.5X6 cm boyutlarında olan sağ böbrektir. Kesit yüzünde böbreğin normal parankimini ortadan kaldırarak süngerimsi bir görünüm veren kistler sarılıdır. Ayrıca karaciğerde duktan plate malformasyon mevcuttur.  Otozomal Resesif Polikistik Böbrek Hastalığı tanısı kondu.

 

Yukarıdaki ve aşağıdaki resimlerde iki farklı yakınlaştırmada Otozomal Resesif Polikistik Böbrek Hastalığına ait patolojik inceleme görüntüleri yer almaktadır. Mikroskop görüntüleriyle tanı raporlanmıştır. Bu hastalık böbreğin kistik hastalıkları sınıfında yer almaktadır.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>