Sağlık Köşesi

Omega 3 Takviyesi İle Daha Sağlıklı Bir Yaşam

Omega 3 Takviyesi İle Daha Sağlıklı Bir Yaşam

İnsan vücudu tarafından üretilmeyen omega 3  yağ asitlerinin dışarıdan alınması zorunludur.

Doymamış yağlar kategorisinde yer alan omega 3 vücudumuz için faydalı olan yağ asitlerini barındırır. Genel olarak doymamış yağlar için moleküler yapısından hidrojen kaybetmiş yağlar denilebilir. Bu yağ asidinde birden fazla hidrojen atomunun eksik olduğu bilinir. Bu nedenle polysaturated sınıfına girer. Bu durum yağ asidinin damar ve kalp sağlığı açısından önemli olduğunu vurgular. Eskimoların kanlarındaki kolestrol düşüklüğü üzerinden bir araştırma yapıldığında bunun nedeninin omega 3 tüketimi ile bağdaştığı görülmüştür. Hem bitkilerde hem de hayvansal ürünlerde bu yağ asidi bulunur. Hayvansal ürünlerde bulunan yağ asidi vücudumuz için çok daha faydalıdır. Çünkü hayvansal ürünlerde bulunan EPA ve DHA formundaki yağ asidi vücudumuz tarafından direkt kullanılırken bitkilerde bulunan ALA formundaki yağ asidi önce EPA ve DHA formuna çevrilerek kullanılabilir. Dönüşüm aşamasında ise yağ asidinin önemli oranda kaybedildiğine rastlanılmıştır.

Omega 3 Faydaları

DHA hem göz hem de beyinde bulunan hücrelerin zarlarının ana maddelerini oluşturur. Beynin algı fonksiyonlarını güçlendirmesi omega 3 faydaları arasında en çok bilinenidir. Bu sebeple özellikle çocuklara omega 3 takviyesi sık rastlanılan bir durumdur. Bunun yanı sıra yapılan bir araştırmaya göre haftada en az bir defa balık tüketen çocuklarda uyku problemi aşılmış ve böylece beyinsel fonksiyonlar bu çocuklarda daha da gelişmiştir. Çocuklarda omega 3 takviyesi daha çok balık yağı veya hapının kullanımı şeklindedir. Kalp ritmini düzenler. Enflamasyon üzerinde azaltıcı veya artırıcı bir etkiye sahip olup enflamasyonu düzenler. Kan basıncını düşürür. Damarların açılmasını ve daha sağlıklı olmasını sağlar. Kolestrol seviyesi üzerinde düzenleyici etkisi vardır. Kandaki zararlı yağları temizler. Vücut dokularının sağlıklı bir şekilde gelişim göstermesine yardımcı olur. Stresi azaltarak uyku kalitesini artırıcı özelliği vardır.

Omega 3 Hangi Besinlerde Bulunur?

Daha çok soğuk sularda yaşayan balıklarda bulunduğu yönünde bir bilgi vardır. Bunun nedeni bu canlıların soğuktan korunmak için bedenlerinde antifiriz üretiminin gerçekleşmesidir. En fazla Somon balığında bulunur. Ardından bu sırayı Uskumru, Sardalya, Hamsi, Alabalık, Konserve ve Ton balığı takip eder. Bunlar EPA ve DHA formunda bulunan yağ asitlerini içerir. Günümüzde ekonomik problemler düzenli olarak su canlılarının tüketilmesine engel olabiliyor. Dolayısıyla da bireyler omega 3 tüketiminden mahrum kalabiliyor. Bu noktada düzenli ve yeterli miktarda vücuda omega 3 yağ asidinin sağlanabilmesi için Nutraxin omega 3 kapsül önerisinde bulunuyor. Nutraxin önerdiği bu besin takviyesinde şeker, nişasta, tuz, maya, gluten, soya, mısır, süt ürünleri gibi potansiyel alerjenleri içermez. Sentetik renklendirici, koruyucu ve tatlandırıcı maddelerden tamamen uzaktır. Gün içerisinde 2 defa bu yumuşak jelatinden alınarak vücudun ihtiyaç duyduğu EPA ve DHA yağ asitleri sağlanabilir. Her 2 yumuşak jelatin kapsülde bulunan besin değerleri ise şöyledir: EPA 720 mg, DHA 480 mg, diğer omega 3 yağ asitleri 200 mg ve toplam yağ asitleri 1400 mg’dır. Omega 3 fiyat bakımından değerlendirildiğinde Nutraxin bir şişedeki kapsüllerin vücuda alınması zorunlu olan bir aylık omega 3 yağ asitleri ihtiyacını karşıladığını bildirir.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>