Sağlık Köşesi

Oluş Sırasına Göre Uyku Evremiz

uyku evremiz

1. Aşama: Hafif uykuya giriyorsunuz. Bu aşama hızlı olmayan göz hareketleri (NREM-non Rapid Eye Movement), kas gevşemesi, düşük vücut sıcaklığı ve yavaş kalp atışları ile karakterize edilir. Vücut derin uykuya girmeye hazırlanır.

2. Aşama: Aynı şekilde NREM uykusu ile karakterize edilen bu aşamada vücut ısısı biraz daha düşer ve kaslar biraz daha gevşer. Vücudun bağışıklık sistemini günün hasarını onarma işe gider. Kan yenilenmesi için kaslara gönderilirken endokrin bezleri büyüme hormonları salgılar. Bu aşamada, artık tamamen uyuyorsunuzdur.

3. Aşama: Halen NREM evresinde geçen bu aşama daha derin bir uyku aşamasıdır. Metabolizma seviyeniz son derece yavaştır.

4. Aşama: Uykunun bu aşamasında gözleriniz göz kapaklarınızın altında sanki bir şey izliyormuş gibi düzensiz ileri geri hareket eder. Hızlı göz hareketleri, REM(Rapid Eye Movement) uykusu veya delta uykusu olarak adlandırılan bu aşama uyku başlangıcından yaklaşık 90-100 dakika sonra gerçekleşir. Kan basıncınız yükselir, kalp atışınız hızlanır, solunum düzensizleşir ve beyin aktivitesi artar. İstemsiz kaslarınız hareketsiz hale ya da felç haline gelir. Bu evre uykunun en onarıcı parçasıdır. Zihniniz canlanmış ve duygularınızın ince bir şekilde ayarlanmış hale gelir. Rüyalarınızın çoğunu bu aşamada görürsünüz. Uykunuzun bu evresinde uyanırsanız, rüyalarınızı hatırlama olasılığınız artar. Bu aşamalar siz uyurken gece boyunca kendilerini tekrarlar. Döngü tekrarlanırken artık 1den 3?e kadarki aşamalarda daha az zaman geçirir, rüya gördüğünüz 4 aşamada daha fazla zaman geçirirsiniz. Diğer bir deyişle, döngü tekrarlanırken 4. aşamaya geçişiniz her zaman daha ve daha hızlı olacaktır.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>