Program, Yazılım, Donanım

Num Lock, Caps Lock, F Lock ve Fn Sorunlarına Çözüm

klavye ışıkları yanmıyor

Değerli okuyucularımız, bilgisayar kullanımında sık yaşadığınız problemlerden birisi (Laptop) Fn, Num Lock, Scroll Lock, F Lock Ve Caps Lock tuşlarının çalışmaması, tepki vermemesi, ters çalışmasıdır. Klavyenizdeki fonksiyonellikleri aktifleştirmek, kullanabilmek için bu araçları şarttır. Özellikle Num Lock, Caps Lock, F Lock tuşları en çok kullanılanlar arasında yer alır.

Num Lock Tuşunun Çalışmama, Tepki Vermeme, Ters Çalışma, Komut Almama Sorununa Kesin Çözüm

num lock tuşu çalışmama sorunu

 • Bazı kablosuz  ve kablolu klavyelerde NUM LOCK tuşuna bastığınızda, kablosuz klavyede tuşun açık veya kapalı olduğunu belirten bir durum ışığı yanmaz.
 • Klavyeniz yeteri kadar güç almıyor olabilir.
 • Bazı durumlarda num lock tuşu bilgisayar açılışında otomatik kapalı olabiliyor. Çözüm olarak Başlat/çalıştır menüsüne girip ”regedit” yazın.Ardından aşağıdaki adımları takip edin: HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Keyboard a tıklayın. Sağ tarafta ”InitialKeyboardIndicators ” yazısına sağ tıklayın değiştir deyin ve 2 yazın.

Caps Lock  Tuşunun Çalışmama, Tepki Vermeme, Ters Çalışma, Komut Almama Sorununa Kesin Çözüm

 • Kablosuz ve kablolu klavyelerde CAPS LOCK tuşuna bastığınızda, kablosuz klavyede tuşun açık veya kapalı olduğunu belirten bir durum ışığı yanmaz.
 • Klavyeniz kablosuz ise pilini değiştirmelisiniz.
 • Caps Lock tuşu çoğu zaman ters çalışabiliyor. Ters çalışan Caps Lock tuşları caps lock ışığı yanmamasına sürekli rağmen büyük harfler yazar. Çözümü için ise başlat>ayarlar>denetim masası>bölge dil seçenekleri>diller>ayrıntılar>tercihler>tuş ayarları>gelişmiş tuş ayarları” bu kısmı bi kontrol edin.caps lock tuşunun çalışmama sorunu

F Lock  Tuşunun Çalışmama, Tepki Vermeme, Ters Çalışma, Komut Almama Sorununa Kesin Çözüm

 • Bazı Microsoft kablosuz klavyelerde F LOCK (işlev kilidi) tuşuna bastığınızda, kablosuz klavyede tuşun açık veya kapalı olduğunu belirten bir durum ışığı yanmaz.
 • Tuşunuzun altını engelleyen bir nesne kir olabilir.
Laptop Fn  Tuşunun Çalışmama, Tepki Vermeme, Ters Çalışma, Komut Almama Sorununa Kesin Çözüm
 • Tuşlarınızı sistem otomatik kilide almış olabilir.
 • Bilgisayarınız donmuş olabilir.
 • Bios ayarlarından fn ayarını yapmanız gerekmektedir. System Configurasyon / Device Configurasyon / Swap Fn / Ctrl keys (Disable)

fn tuşu çalışmama sorunu

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>