Eğitim Dünyası

Ninhidrin Deneyi Nasıl Yapılır?

glisin maddesi

Ninhidrin Deneyi:

Amaç: Bu deneyde bütün amino asitlerin verdiği genel bir reaksiyon olan ninhidrin ile amino asitleri görünür hale getirmek ve oluşan renk değişimini gözlemek hedeflenmiştir.

Materyal: Ninhidrin,  Glisin

Metod: 1 ml glisin üzerine 2 damla ninhidrin ilave edilir ve ısıtılır. Mavi-mor renkli bir kompleks oluşur.

Sonuç ve tartışma: Ninhidrin güçlü bir organik oksidandır. Amino asidler, ninhidrinin etkisi ile oksidatif dezaminasyon ve dekarboksilasyona uğrarlar. Daha sonra indirgenmiş ninhidrin serbest hale gelen amonyak ile tepkime vererek maksimal olarak 570 nm dalga boyunda ışığı absorbe eden mavi-mor bir kompleks oluşturur. Bu mavi renk a-amino asidleri 1 pikogram hassasiyette tespit edebilen bir kantitatif testin temelini teşkil eder, a-amino asidlerden başka aminler de, C02 oluşturmadan, mavi renk oluşturarak ninhidrin ile tepkime verirler. Bu yüzden C02’nin oluşumu bir a-amino asidin varlığını gösterir, a-amino asidlerden daha yavaş olmakla beraber, NH3 ve peptidler de ninhidrin ile tepkime verirler. İmino asidler de (prolin ve hidroksi prolin) ninhidrinle tepkimeye girer ve sarı renkli kondansasyon ürünü meydana getirirler.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>