Dinimiz İslam

Musibetli, Sıkıntılı Anlarda Okunabilecek Dualar

sıkıntılı zamanlarda hangi dua okunmalı

Saygıdeğer takipçilerimiz, günlük yaşantımızda birtakım sıkıntı, musibet, belalar, zorluklar, çileler yaşayanlarımız vardır. Bu olayların bir sebebi olduğunu bilmeliyiz. Allah’tan gelen herşey hayırda olsa şerde olsa bizim için bir imtihandır. Bunu böyle bilmeli ve bu bilinç doğrultusunda hareket etmeliyiz. Sıkıntılı anlarımızda sadece değil mutlu, mesut anlarımızda da Yüce Yaratıcı’mıza hamd etmeliyiz. Zorluk çektiğimiz zamanlarda neler yapabiliriz peki? Okuyabileceğimiz birkaç duayı sizlerle paylaşmak isterim. Hiçkimseden değil sadece Allah (c.c.) ‘ dan yardım dilemeliyiz ve ona yönelmeliyiz. 

Musibetlerden nasıl korunabiliriz?

-Dua ederek

-Tevbe ederek

-Tevekkül, yani Allah’tan geldiğine inanıp rıza gösterip Allah’a inanmak.

-Sabır ederek

-Allah’a sığınmak

-Sadaka vererek

Bismillahirrahmanirrahim

“Allah’ım, bu musibetin sevabını Senin katından umuyorum; bundan dolayı beni mükâfatlandır ve bunun yerine bana daha hayırlı olanı ihsan et.”

“Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ve sellim”

Allah sevdiklerini bazı sıkıntılara düşürse de kendisine dua edip sığınmaktan ayrılmayan elinden gelen son gayreti sarfederek sabır ve kararlılık gösterenlere mutlaka en kısa zamanda ferahlığa ve genişliğe kavuşturmakla yardım eder.

“Hasbunallahü ve nimel vekil”

Allah bize yeter o ne güzel vekildir.

Müsibet Karşısında Okunacak Dualar

Sabah aksam 7 kez “Fe in tevellev fe kul hasbiyallâh(hasbiyallâhu), lâ ilâhe illâ hûve, aleyhi tevekkeltu ve huve rabbul arşil azîm(azîmi).”

” Allah bana yeter O’ndan başka ilah yoktur.O’na dayandım.O büyük arşın sahibidir.”(tevbe,129)

Sahabeden Osman b. Affan (r.a.)’ın rivayetine göre Peygamberimiz (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Bir kul her günün sabahında ve akşamında üç defa;

“Bismillâhillezî lâ yedurru ma’asmihî şey’ün
fil-ardi velâ fis-semâi ve hüves-semî’ul-‘alîm.”

(Adı anıldığı zaman gerek yerde gerekse gökte hiçbir şeyin zarar veremeyeceği Allah’ın adıyla! O, hakkıyla işiten ve hakkıyla bilendir) olarak okursa ona hiçbir şey zarar vermez, görülmedik kaza ve belâ ona isabet etmez.”

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>