Eğitim Dünyası

Mors Alfabesi Hakkında Detaylı Bilgi

mors alfabesi tablosu

Mors alfabesi, kısa ve uzun işaretler (nokta ve çizgiler)
kullanarak bilgi aktarılmasını sağlayan yöntem. 1832?de telgraf ile
ilgilenmeye başlayan Samuel Morse tarafından 1835 yılında oluşturuldu.  1837?de kullanılmaya başladı. 1840 yılında patent için başvuruldu.

İlk hat ABD?de Baltimore, Maryland ile başkent Washington
arasında kuruldu. İlk mesaj incilden bir cümleyi içeriyordu, gönderim  tarihi 24 Mayıs 1844 idi. Orijinal mors kodu kısa ve uzun sinyallerin  kombinasyonunun bir sayıya karşılık gelmesinden oluşmuştu. Her sayı da bir harfe karşılık geliyordu.

Ancak Morse?un bulduğu sistemin kullanımı kolay
değildi.Asistanı Veil ile bu konu üzerine ortaklaşa çalışmaya başlayan Morse, bir süre sonra Veil?in önerdiği sistemin daha basit olduğuna ikna oldu. Veil?in sisteminde kısa ve uzun sinyallerin yanı sıra duraklamalar da kullanılıyordu. Bu sistem daha sonra Amerikan Mors Kodu olarak isimlendirildi.

Mors kodu; sesli olarak, radyo sinyallerinin açılıp kapatılmasıyla, telegraf tellerinden geçen elektrik akımıyla, mekanik
yolla ya da görsel (ışıkların yanıp sönmesi) gibi çeşitli yollarla iletilebilir.

Sistem genel olarak Mors alfabesi olarak adlandırılsa da
uygulamada İngiliz alfabesi ve buna bağlı noktalama işaretlerini ifade etmek için iki farklı tür mors kodu kullanılmaktadır. Bunların birincisi olan Amerikan Mors Alfabesi, genellikle telgraf sistemlerinde kullanılırken, Uluslararası Mors Alfabesi ise araları görmezden gelerek sadece kısa ve uzun sinyallere göre çalışır.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>