Mobilya Nasıl Temizlenir

ahsap mobilyalar nasil temizlenir 0 Mobilya Nasıl Temizlenir

Yaşam alanlarının en önemli parçaları olan mobilyalar, yaşam alanlarını güzelleştirmelerinin ve dekore etmelerinin yanında dayanıklıdır ancak temizlikleri açısından bir o kadar hassastır. Mobilya birçok materyalden meydana gelmektedir. Ahşap, deri, kumaş, hasır, kadife, cam, gümüş, elektronik, metal malzemeler mobilyaların oluşumunu sağlar ve ayrı ayrı mobilya temizliği kuralları vardır.

Mobilya Nasıl Temizlenir ise temizlensin,  mobilyaların temizliğinin sağlanmasında en önemli kurallardan biri lekeye maruz kaldığında anında müdahale etmektir. Lekeler yeni oluştuklarında çıkarılma şansları yüksektir. Eğer ürün mobilya üzerinde bekletilirse ısı, ışık ve hava ile temas ederek mobilyaya sabitlenir. Kumaş mobilyalar üzerindeki herhangi bir lekeyi çıkartmak için temizleyici madde, kumaşın görünmeyen bir test edilerek kullanılabilir. Kimyasal temizleyicilerin yanında bir de evlerde doğal karışımlar hazırlanarak da temizliği sağlanabilir. Mobilya temizliği sırasında kumaş mobilyalarda limon suyunun etkisi çok fazladır. Ahşap yüzeylerin temizliğinde ahşap temizleyiciler kullanılmalıdır. Aksi takdirde ahşap yüzeyin parlaklığı kaybolur ve dokusunda aşınmalar meydana gelebilir. Zeytinyağı kullanılarak da pratik bir şekilde temizliği sağlanabilir.

Deri koltukların temizliğinde kimyasal ürünler dışında limon ya da portakal kabuğu da kullanılarak temizlenmesi yapılır. Elektronik mobilyaların temizliğinde yapısına uygun kimyasal temizleyicilerin yanında sirkeli su ile silinmesi sağlanarak da temizlenmesi yapılmaktadır. Gümüş eşyalarda ise oluşan lekeler, macun haline getirilmiş karbonat su karışımı ile sağlanır. Hasır mobilya nasıl temizlenir diye sorulacak olursa mobilyaların temizliğinde ise tuzlu sudan faydalanır. Kuvvetlice fırçalanmasının ardından temiz su ile silinir.

 

Kaynaklar:

    Makale Yazarı: Duslerkulup

Sizde yorum yazabilirsiniz...