Eğitim Dünyası

Mitokondri Hakkında Detaylı Bilgi

mitokondri görünümü

Mitokondri Hakkında Detaylı Bilgi

Mitokondri, oksijenin işlenmesi ve tüketilen gıdalardaki yağ asitleri, karbonhidrat ve proteinleri oksidatif fosforilasyon işlemiyle ATP’ye dönüştürülen kullanılabilir enerjiyi üreten organeldir. Mitokondri çift membranla çevrilidir. Çift membran iki mitokondriyal kompartman oluşturur; membranlar arası alan ve matriskten oluşur. İç membran protein oranı diğer membranlara göre daha yüksektir. %70 protein, %30 lipid ve çok az kolesterol içeriğine sahiptir. Oksidatif fosforilasyon pürivat, yağ asitleri gibi metabolitlerin sitoplazmadan mitokondriye taşınmasında görev alırlar. İç membranda lipid yapısında olan Kardiolipin membrandan bazı iyonların geçirilmesini sağlar. Bazı iyonlar için ise geçirgen değildir bu da iç zarın oksidatif fosforilasyonu yürüten proton gradiyentinin devamlılığını sağlar. İç membranda üç tip protein bulunur.

a.) Hücresel solunum elektron taşıma zincirinde görev alan enzimler

b.) Metabolitlerin matrikse giriş çıkışını düzenleyen Permeaz adı verilen taşıyıcı proteinler

c.) Matrikste ATP yapımı ve depolanmasıyla ilişkili proteinler

Mitokondriler hücrenin enerji üretim merkezleridirler. Oksidasyon-redüksiyon reaksiyonları ile enerji üretilir. Hücre için gerekli enerjinin %95’i burada üretilir. Aerobik hücrelerde glikoz oksijen tarafından tamamen CO2’ye oksitlenir. Bu olayların O2’ye ihtiyaç duyulan son kısmı mitokondrilerde geçer.

Matrix İçindeki Olaylar

Glikoz sitozolde pürivata dönüştürülür.(glikoliz) ve mitokondriye aktarılır. Pürivat ve yağ asitleri Asetil CoA’ya oksitlenir. Asetil CoA’nın CO2’ye oksidasyonu NAD ve FAD’ın NADH ve FADH2’den çıkan yüksek enerjili elektronlar, zardaki bir dizi taşıyıcı proteinler vasıtasıyla moleküler oksijene aktarılır ve H2O oluşur. Bu elektron taşınma reaksiyonlarından çıkan enerji zarın iki yanında oluşan bir proton gradientinde depolanmış potansiyel enerjiye dönüştürülür ve ATP sentezini beslemek için kullanılır. Elektron transferi iç membrandaki 4 protein kompleksi tarafından gerçekleştirilir:

1.) NADH dehidrogenaz

2.) Süksinat dehidrogenaz

3.) Sitokrom c redüktaz

4.) Sitokrom c oksidaz

Termogenin

Mitokondri bakımından zengin olan kahverengi yağ dokusu hücrelerinde mitokondrinin iç membranında bulunan protein kanalıdır. Bu kanal proteini, proton gradientinin oluşumuna olanak vermez ve ATP üretimi yerine ısı oluşumu gerçekleşir. Termogenin miktarı çevre koşullarına bağlıdır. Soğukta yaşayan hayvanlarda termogenin miktarı fazladır. Yeni doğanda vücut ısısının korunmasında kahverengi yağ dokusu önemlidir.

Mitokondriyal Proteinler

Çoğu sitoplazmik ribozomlarda sentezlendikten sonra özel sinyal dizileri ( presquens: bazik aminoasit dizisi) ile mitokondrilere yönlenirler. Mitokondri membranındaki özel transport proteinleriyle mitokondri membran ve kompartmanlarına aktarılırlar. Dış (Tom kompleks) ve İç (Tim kompleks) şeklindedir. Diğer proteinler ise mitokondriyal ribozomlar tarafından sentezlenir.

Proteinlerin Mitokondrilere Taşınması

Proteinler sitoplazmik ribozomlarda sentezlendikten sonra özel sinyal dizileri (presquens: bazik aminoasit dizisi) ile mitokondrilere yönlendiriirler. Şaperonlar Hsp 70, ilk kıvrımın oluşmasını önlemek için proteinlere bağlanır ve mitokondrilere transfere yardım ederler. Şaperonlar ATP hidrolizinden elde ettikleri enerjiyi kullanarak prekürsör proteini korurlar. Protein mitokondrinin dış membranına doğru hareket etmeye başlar. Dış membrana gömülü olan reseptör proteini sinyal sekansını tanır ve şaperon proteinleri ayrılır. Protein daha sonra mitokondrinin iç ve dış membranlarındaki porlardan geçer. Bu porlar reseptörle ilişki kurarak protein translakatör komplekslerini oluştururlar. Matrix içine giren protein tekrar şaperonlara bağlanırlar. Şaperon ilave olur ve proteinin kıvrılmasında rol alırlar. Matrixe girişten sonra protein sinyal sekansları sinyal peptitazlar tarafından tanınır. Sinyal peptitazlar sinyal sekansını proteinden ayırır. Şaperonlar proteinin son halini almasını sağlarlar. Artk olgun protein organelde işlevlerini görmek için hazır hale gelmiştir.

 

mitokondrinin yapısı

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>