Askeri Konular

MIM-104 Patriot Hava Savunma Sistemi

patriot rampası

 

1976 yılında tasarlanan hava savunma sistemi Patriotlar’ın birim maliyeti yaklaşık olarak 4 milyon dolardır. 2011 yılından beri devam eden Suriye iç savaşını kendisine tehdit olarak algılayan Türkiye NATO bünyesinde Suriye sınırını Partiotlar’la korumaktadır. Birim ağırlığı 1 ton olan bu sistemler havadan gelebilecek uçak ve füze benzeri tüm saldırıları etkisiz hale getirme özelliğine sahiptir.

Irak’ın elindeki kimyasal ve biyolojik başlık taşıyabilen ve Ankara’nın da menziline girdiği füzelere karşı en etkili savunma sistemi olduğu belirtilen Patriotlar 90’lı yılların başından beri ABD’nin temel hava savunma füzesi olarak kullanılıyor.
İngilizcede vatansever anlamına gelen ‘Patriot’, vuruş kabiliyeti ve ses hızının 5 katına ulaşabilme özelliğiyle dikkat çekiyor. Bir bataryasında 8 ünite bulunan Patriot sisteminde, her ünite için 4 fırlatıcı hazır bulunuyor. Körfez krizinde Irak Scudlarının hedefi olan İsrail, Patriot füze sistemleri ile kendini korumuştu.

patriot füze rampası

patriot hava savunma sistemi

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>