Sağlık Köşesi

Mikrodalga Fırını Zararlımı, Kanser Etkisi Yaparmı?

mikrodalga fırının zararlı etkisi varmı

Değerli duslerkulup.com okuyucularımız, son zamanların en kullanılan mutfak malzemelerinden mikrodalga fırınlar hakkında görüş ayrılıkları var. Popüleritesi ile beraber zararlımı kanserojen etkisi varmı gibi sorular oldukça fazla. Yiyeceklerin pratik ve hızlı bir şekilde ısıtılmasını sağlar.  Mikrodalgalar telefon, televizyon gibi elektronik cihazlarda kullanılan radyo dalgalarıdır. Mikrodalga fırınlar mikrodalgaları ısı enerjisine dönüştürerek besinleri çok kısa sürede ısıtmamızı ve pişirmemizi sağlarlar. 1946 yılı itibariyle Dr. Spencer “Magnetorn” maddesiyle çalışırken cebindeki çikolataların eridiğini görmüştür. Bunun üzerine farklı gıdalarla deneyler yaparak mikrodalga fırın icat edilmiştir.

Mikrodalga fırınlarının çalışma sistemleri nasıldır?

Fırının içinde “Magnetorn” parçası 60 Hz enerjiyi mikrodalgalara dönüştürür. Mikrodalga fırınlar besinlere ısı veya radyasyon yollamaz bu yüzden su moleküllerine ihtiyaç duyar, suya ihtiyaç duymasının sebebi mikrodalgaların su olmayan maddeleri tanımamasıdır,su moleküllerini titreştirerek ısı enerjisi açığa çıkarır bu yüzden yemeği koyduğumuz tabaklar ısınmaz.
mikro dalga fırınların kanser etkisi hakkında bilgi

Mikrodalga fırınlar kanserojen etkisi nedir?

Konu hakkındaki bazı uzmanlar mikrodalganın direkt kansere sebep olduğunu söylerken, bazıları ise besin değerlerini değiştirdiğini söylemektedir. Mikrodalga enerjisinin ısı enerjisine dönüşüp ve besinlerde radyasyon oluşturmadığıdır. Mikrodalga fırınların daha kısa sürede ısıtması ve bu sayede vitaminlerin daha az bozunmasına engel olmasıdır. Buradan çıkaracağımız sonuç mikrodalga fırınların yemek pişirmek için kullandığımız aletlerden hiçbir farkı olmadığıdır.

Mikrodalga fırın kullanırken dikkat edilmesi gerekenler:

Fırın boş çalıştırılmamalıdır.
Isıdan ve ıslak alanlardan uzak tutulmalıdır.
Plastikler, mikrodalgaları çekerek kanserojen etkileşime neden olabilirler. Bu sebeple plastik maddeler mikrodalga fırına konulmamalıdır.fırına kesinlikle plastik madde konulmamalıdır.
Mikrodalga için özel olarak üretilen kapların kullanılmasının tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>