Sağlık Köşesi

Membranöz Glomerülonefrit Patolojisi ve Olgu

Yukarıdaki görüntü Membranöz Glomerülonefrit hastalığına ait immun flöresan mikroskopisi incelemesi için özel olarak hazırlanmış preparata ait mikroskop içi resimdir.

 

Nonproliferatif glomerülonefrit (Nefrotik Sendrom):

Minimal Lezyon Hastalığı = Normal Glomerül

Fokal Segmental Glomerüloskleroz (Podosit Mutasyonlu) = Segmental Skleroz

Membranöz Glomerülonefrit = Bazal Membran kalınlaşması

Amiloidoz = Glomerülde madde birikimi

 

Klinik Olgu: 40 yaşındaki erkek hasta nefrotik sendrom kliniğiyle geliyor. 1.5 ve 1.3 cm uzunluğunda iki adet biyopsi materyali alınıyor. Mikroskobik olarak incelemede immunflöresan mikroskobunda; 6 glomerülde lgG (++++), kappa (+++) , lambda (++++), C3 (+) membranöz glomerüler birikim saptandı. Işık mikroskobunda ise; yaklaşık 30 glomerülde bazal membranlar boyunca bazal membran kalınlaşması mezengial matriks ve hücre artımı dikkati çekmiştir. Tubulo – intersitisyel yapılar olağan sınırlardadır. Tüm bunları göz önüne alındığında patolojik olarak Membranöz Glomerülonefrit tanısı konmuştur.

 

Yukarıdaki ve aşağıdaki resimler nonproliferatif glomerülonefrit yani nefrotik sendrom alt tip hastalığı olan Membranöz Glomerülonefrit hastalığına ait farklı boyamalarla hazırlanmış preparatların mikroskop görüntüleridir.

 

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>