Bitkiler ve Hayvanlar

Mavi Yumurta Nasıl Üretilir, Faydaları ve Fiyatı Nelerdir?

mavi yumurta nasıl üretilir

Merhabalar değerli okuyucularımız, mavi yumurta üretimi son zamanlarda ülkemizde çok meşhur olmaya başladı. Mavi yumurta hem rengi hemde mali getirisi sebebiyle oldukça dikkat çekici bir tüketim ürünüdür. Çok fazla görmediğimiz gördüğümüzde de bi tadına bakmaktan zarar çıkmaz dediğimiz birşeydir. Mavi yumurta tavuğunu  ve yumurtasını çeşitli çiftliklerden alınabilinmektedir. Ayrıca Kosgepte 50,000 tl kadar hibe kredi 100,000 tlye kadar ek geri ödemeli kredi desteği vermektedir. 

Mavi Yumurta Nasıl Üretilir?

Mavi yumurta nasıl üretilir sorusu ile başlamak istedik açıkçası. Amerika menşeli özel bir tavuk türü olan Ameraucana cinsiyle üretilmektedir. Araucana isimli tavuk cinsinde mavi renkte yumurtlamaktadır yumurtalarını.  Ameraucana ve Araucana cinsi tavuklar; siyah, mavi, kahverengi, kırmızı, beyaz renklere sahiptirler. 2,5 kg civarıdırlar ve orta hızda büyürler. Genel itibariyle yılda 170 ile 200 tane mavi yumurta üretirler. 8-10 yıl yaşayıp en verimli dönemlerini ilk 18 ayda verirler. Hamile veya emziren kadınlar için günlük besin ihtiyacının büyük bir kısmını karşılar. Çocukların haftada 2-3 kez sabah kahvaltısında bu yumurtayı tüketmesi önerilir. Beyin fonksiyonlarını da geliştirir. Beyin zarlarını korur. Özellikle gebelik döneminde bebeğin sağlıklı gelişimine destek verir.
mavi yumurtanın faydaları

Mavi Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

-Besin değeri çok yüksek olmakla birlikte, protein miktarı çok fazladır.
-Enerji değeri yüksek olup A,D,E ve B vitaminleri bulunmaktadır.
-Yağ ve kolesterol oranı düşüktür. Bu nedenle, kalp ve damar hastaları tarafından da tüketilmektedir.
-Bağışıklık ve üreme sağlığı açısından faydalıdır.
-Kalsiyum, demir açısından zengindir.
-Yumurta sarısı diğer yumurtalara göre daha büyüktür.
-Göz sağlığını korumakta ve kemik erimesini engellemektedir.
mavi yumurta nasıl satın alınır

Mavi Yumurta Fiyatları Ne kadardır?

5 tl ve 10 aralığında satılmaktadır adet fiyatı. Adet fiyatı çok yüksek olmasına rağmen 0,50 kuruşa göre satılan yumurtalardan daha faydalıdır. Yıllık olarak bir tavuktan 840 tl civarı yumurta satışından gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca yumurtaların fiyat açısından kaliteside önem arz etmektedir. Görüntüsünün canlı olmasıda satışınızı da kolaylaştırmış olacaktır. 

Mavi Yumurta Ameraucana ve Araucana Tavuğu Fiyatları Ne Kadar?

200 Tl ile 2000 tl arasında değişen rakamlara satılmaktadır. Büyüklük ve farklı durumlarına göre nitelikleri değişir. Tavuğu satmadan değerlendirmeniz yararınıza olacaktır.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>