Eğitim Dünyası

LPG Gazının İlk Buluşçusu Kimdir, Nasıl Buldu?

lgp gazının ilk buluşçusu kimdir

Değerli okuyucularımız LPG gazları şuan hem yakıt hemde ısınma anlamında popülitesi artan bir petrol ürünü. Ucuzluğu ve yeşil enerji olması sebebiyle çok tercih edilmektedir. Özellikle araçlarda dizel ve benzine alternatif olarak kullanılmaktadır. Yapısal olarak organik yakıt olan hidrokarbon gazlarının yanıcı karışımıdır. Sadece propan veya bütan olarak da bilinir. Ozon tabakasındaki hasarı azaltmak için klorofluorokarbonların yerine geçerek, aerosol itici ve bir soğutucu madde olarak giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bundan dolayı yeşil enerji grubuna girer. LPG ilk olarak Walter O. Snelling tarafından 1910’da petrolün yan ürünü olarak keşfedilmiştir.

lpg gazı nasıl bulundu

LPG Gazının İlk Buluşçusu Kimdir, Nasıl Buldu?

LPG’nin araçlarda kullanışı Ford Model T kullanıcısı Snelling’e satın aldığı benzinin eve gidene kadar yarı yarıya azaldığını farkeder. Snelling bir cam sürahiye benzini doldurur ve buharlaştığını zamanla görür. Hemen eski bir sıcak su ısıtıcısı ve diğer çeşitli laboratuar ekipmanlarını kullanarak benzini sıvı ve gaz bileşenlerine ayıran bir mekanizma kurdu. Buna bir anlamda damıtma sistemi de diyebiliriz. Bu keşifle beraber bir LPG endüstrisinin doğmasına yol açtı. Türkiye, Güney Kore, Polonya, İtalya ve Avustralya da yer almaktadır. Dünyada otogaz kullanımının en yaygın olduğu ülke Türkiye’dir.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>