Eğitim Dünyası

Lökosit Sayımı Nasıl Yapılır?

Lökosit pipeti

Lökosit Sayımı Nasıl Yapılır?

Öğrenme hedefi: Öğrenci, deneğin parmak ucundan lökosit pipeti ile aldığı kanda hemositometrik yöntemle lökosit sayımı yapabilmeli ve sonucu yorumlayabilmeli.

Gerekli malzemeler:
* Thoma hemositometresi
* Lökosit pipeti
* Steril lanset
* Alkol, pamuk
* Sulandırma çözeltisi (Turk çözeltisi)

Yapılacak işlemler:
1- Parmak ucu alkol ile temizlendikten ve kurutulduktan sonra lanset ile delinir. İlk kan damlası silinir, yeni kan damlası için parmak hafifçe sıkılır.
2- Lökosit pipeti yatay tutularak kan damlasına değdirilir ve pipetin ucundaki lastik tübün ağızlığından hafifçe emilerek 1.0 çizgisine kadar kan çekilir (Pipetin içine hava çekilmemesine dikkat edilir).
3- Kan sütunu çizgiyi geçerse veya pipetin dış kısmı kanlanırsa pipetin ucu hafifçe filtre kağıdına veya pamuğa değdirilerek fazla kan emdirilir. Kanın pıhtılaşmaması için bu işlem hızlı yapılmalıdır.
4- Kan çekme işleminden sonra pipet lökosit sayımı için hazırlanan sulandırma çözeltisine daldırılır ve 11 çizgisine kadar çekilir (Böylece kan 1/10 oranında sulandırılmış olur).
5- Pipetin iki ucu baş ve işaret parmakları ile kapatılır ve pipet yatay durumda karıştırılır, lastik kıvrılarak bağlanır.
6- Sayma lamı üzerindeki sütunlar ıslatılır, ardından lamel kapatılarak lamelin kenarları iki baş parmağı ile bastırılır.
7- Pipetin lastiği açılır, kan ve sulandırma çözeltisi karışımının birkaç damlası dışarı (pamuğa) verilir. Ardından lam üzerinde sayma kamarasının bulunduğu bölgeye lam ile lamelin arasına bir damla damlatılır.

8- Sayma lamı mikroskoba yerleştirilir ve küçük büyütme ile Şekil 7’ de gösterilen büyük karelerin birinde lökosit sayımı yapılır. Alanın sol ve üst kenarındaki lökositler kare içinde kabul edilir.
9- Bir mm3 kandaki lökosit sayısını bulmak için bulunan sayı 100 ile çarpılır.

Thoma lamının özellikleri:

• Thoma lamı üzerindeki sayma alanlarının her biri 1mm2’ lik 9 büyük boy kareye bölünmüştür.
• Büyük karelerin her biri 16 adet orta büyüklükteki karelere bölünmüştür (Şekil 8).
• Büyük büyütme ile bakıldığında orta büyüklükteki karelerin tekrar 16 küçük kareye bölündüğü görülür.

 

1 mm3’ deki lökosit sayısının hesaplanması;
1 mm (büyük karenin kenarı)
1/10 mm (lam-lamel arası yükseklik)
1 x 1 x 1/10 = 1 / 10 mm3 (Büyük karenin hacmi)
Büyük karenin hacmi X Sulandırma oranı X Sayılan büyük kare sayısı = Çarpım faktörü
1/10 X 1 /10X 1 = 1/100 (Çarpım faktörü)

Thoma Lamı

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>