Sağlık Köşesi

Lif ve Posanın Kanser Tedavisinde Faydaları

muğla yulaf ekmeği

Lif ve posanın kansere müthiş etkisi


Beslenme yoluyla alınan lif ve posanın, bağırsak – rektum kanser riskini yüzde 31 oranında düşürebildiği rapor edilmekte. Araştırmalara göre düşük posalı diyetlerle beslenenlerde kalın bağırsak kanseri, yüksek posalı diyetle beslenenlerden çok daha sık görülüyor. Lif – posasının kanser riskini önlemedeki etkisi, bağırsaktaki bakteri florasını değiştirerek zehirli maddelerin üremesini önleyerek ortaya çıkıyor. Bir diğer görevini de eğer üremiş zehirli maddeler varsa bunları da dışkı atım hızını artırarak bağırsak hücreleriyle temas sürelerini mümkün olduğu kadar kısaltarak gerçekleştiriyor.
Lif ve posanın etkisi özellikle meme kanserinde önem kazanıyor. Kanserli tümörlerin gelişmesinden sonra, östrojen seviyelerinin düşürülmesiyle bu tümörlerin yaklaşık üçte birinde gerileme olduğu bulunmuştur. Meme kanseri riskini azaltmanın en etkili yöntemi, posa – lif alımının yükseltilmesi ve yağ alımının azaltılması şeklinde olabilir. Ancak, günlük alınacak lif – posa sınırsız değil. Günlük alınacak posanın bir miktarı olmalı. Çünkü, posa aynı zamanda bazı vitaminlerin emilimini azaltıyor, kalsiyum, çinko , demir gibi hayati minerallerin de emilimi engelliyor. Günlük diyet posası alımının ortalama 14 – 24 gram civarında olması öneriliyor. İşte en yüksek posa içeren besinlerin 100 gramlarında bulunan lif – posa miktarları…

Bazı besinlerdeki lif – posa miktarları

Yulaf ekmeği: 1 dilim (2 gram)
Mısır ekmeği: 1 dilim (4 gram)
Kırmızı ve yeşil mercimek: 1 Kâse Çorba (2 gram)
Barbunya: 1 porsiyon (26 gram)
Kestane: 7 adet (8 gram)
Badem: 1 avuç (4 gram)
Ceviz: 1 adet (1 gram)
Yerfıstığı: 1 avuç (3 gram)
Taze bezelye: 1 porsiyon (7 gram)
Yaprak sarma: 8 adet (11 gram)
Kabuklu elma, armut: 1 orta boy (7 gram)
Kuru kayısı: 2 adet (9 gram)
Kuru incir: 2 adet (7 gram)
Mantar: 100 gramında (3 gram)
Pırasa: 1 porsiyon (5 gram)
Havuç: 1 orta boy (3 gram)
Taze fasulye: 1 porsiyon (6 gram)
Ispanak: 1 porsiyon (5 gram)
Bamya: 1 porsiyon (5 gram)
Taze Soğan: 2 adet (1 gram)

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>