Leigh Sendromu Hastalığı Hakkında Bilgiler

kMDNXy Leigh Sendromu Hastalığı Hakkında Bilgiler

Merhabalar değerli okuyucularımız, leigh sendromu hastalığı hakkında birtakım bilgiler sunacağız sizlere. Genetik nörometabolik hastalık olan bu durumda merkezi sinir sisteminin (yani, beyin, omurilik ve optik sinir) yıpranmasıyla belirteç gösterir.  Leigh sendromunun belirtileri genellikle 3 ay ile 2 yıl arasında başlar. Fakat bazı hastalar birkaç yıl sonrasına kadar bile belirti  göstermeme durumları olabiliyor. Belirtiler ilerleyici sinirsel sistemi bozulması ile ilişkilidir. Sinirsel fonksiyon yeteneklerinin kaybı, iştah kaybı, kusma, sinirlilik veya nöbet geçirilebilir. Leigh sendromu ilerledikçe, semptomlar ayrıca genel zayıflık, kas tonusu eksikliği (hipotoni) ve solunum ve böbrek fonksiyonlarının bozulmasına neden olabilecek laktik asidoz bölümlerini içerebilir.

Leigh Sendromu Hastalığının Belirtileri

Son yılların norolojik hastalığı olan Leigh sendromunun belirtileri genellikle 3 ay ile 2 yaş arasında başlamaktaadır. motor becerilerinin kaybıyla beraber başlayan bu duruma anne sütünü emme kabiliyetinde zayıflık gösterebilir.

Leigh Sendromu Hastalığı Nedenleri

Birçok farklı genetik olarak belirlenmiş metabolik bozukluk tipi Leigh sendromuna sebep olabilir. Bu duruma bir veya birkaç farklı enzim eksikliği neden olabilir. Bu enzim eksikliklerine, birkaç farklı hastalık geninden birindeki değişiklikler yani mutasyonlara neden olur.

   

Düşüncelerinizi bekliyoruz :)

<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>