Bitkiler ve Hayvanlar

Lateks Ağacı Hakkında Geniş Bilgi

kauçuk ağacı nerede yetişir

Duslerkulup.com misafirlerimiz, kauçuk ağacı ‘Hevea’ , lateks, lastik ağacı olarak bilinir. Amazonlara özgü, tropik bölge endemik bitkisidir. Bu ağacın dünya pazar piyasasındaki değer oldukça büyüktür. Sütleğengiller familyasındandır. Ağaçlar beş altı yaşlarına geldiğinde gövdelerinin üzerine ‘V’ şeklinde çizik atılır, buradan sızan ve lateks adı verilen süt kıvamındaki sıvı, çanaklara toplanır. Toplama, hasat işlemi zannedildiği kadar kolay değildir aksine zahmetlidir. Kauçuk ağacından gece saatlerinde daha iyi verim alındığı için lateks toplayıcıları geceden sabah saatlerine kadar süt kıvamındaki bu sıvıyı toplamaya çalışırlar.

lateks nerelerde kullanılır

Karmaşık yapısı sebebiyle lateks içerisinde pek çok maddenin bulunduğu sıvı haldeki bitki özüdür. V çizilmesinin sebebini anlatacak olursak. Vücudumuzda bir yara oluştuğunda pıhtılaşma ve savunma timleri nasıl gönderilirse. Ağaçta da açılan V şeklindeki yarıkta yaralama sonucu bitkiden dışarı çıkar ve pıhtılaşır. Böylece hem yara bölgesi örtülmüş, hem de lateksin ihtiva ettiği antiseptik etki yaratır. Genelde bu işlem için formik asit kullanılır.

kauçuk ağacı türkiyede yetişirmi

Dalgıç giysileri, yağmurluk, sünger yapımı, lastik, ayakkabı, korse, hortum, tıbbi tüplemede ve kemer gibi ürünler verilecek örneklerin yalnızca küçük bir kısmıdır. İklimsel şartları sebebiyle malesef bu ağaç ülkemizde yetişmemektedir. Sağlıklı bir lateks ağacı yılda en az yedi ay boyunca yağış alan yerlerde yetişir. Boyları yaklaşık olarak yirmi ile otuz metre arasında değişir. Günümüzde üretimde ilk sırayı Malezya almaktadır ve ayrıca Endonezya, Güney Asya,Brezilya,Afrika gibi ülkelerde de yetişmektedir. Hatta bu ihtiyaç dünya pazarında yeterli olamamış ve sentetik kauçuk üretimine geçilmiştir. Aralarındaki fark kolayca anlaşılabilmektedir.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>