Sağlık Köşesi

Kurdeşen & Egzama Tedavisi, Belirtileri, Önlemler

Kurdeşen & Egzama Tedavisi, Belirtileri, Önlemler

İnsanı en çok rahatsız eden belirtilere sahip olan deri hastalıklardan birisi kurdeşen. Ülkemizde cildiye doktoruna başvuran hasta sayısına bakıldığında bunun büyük kısmının ’’kurdeşen tedavisi” arayışındaki kısım oluşturmakta. Yine diğer bir hatırı sayılır kesim ise kurdeşen ile bazı benzerlikler taşıyan egzama tedavisi için cildiye doktoru ziyaret etmekte.

Kurdeşen tedavisi & Belirtileri

Kurdeşen, çoğunlukla bir alerji türünün tetiklenmesi nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle hastalığın tetikleyicileri genelde gıdalar olabilmektedir. Gıdalara ek olarak bir takım hayvan ve diğer maddelerin de tetikleyebildiği kurdeşenin, her kişi adına farklı bir tetikleyicisi olabileceğinden. Kurdeşen tedavisi için yapılması gereken nihai ve en akılcı iş cildiye doktorunu ziyaret etmek olmalıdır.

Kurdeşen, deride kaşınma, kızarıklık ve zaman zaman batma hisleriyle oluşan bir kalem ucundan biraz büyük bir boyutta başlayıp, kocaman bir bardak altı kadar büyüyebilen izlere neden olur. Cildiye doktorunuzun size uygulayacağı kürler ve ilaçlar sayesinde bu izlerden ve bu kaşıntılardan kurtulmayı beklerken, daha rahat bir tedavi süreci için izli ve kızarık bölgelere nemli, soğuk press uygulamayı deneyebilirsiniz. Geceleri oluşan kaşıntıları azaltmak için ise nispeten serin bir ortamda uyumayı deneyebilirsiniz.

Egzama tedavisi & Belirtileri

Egzama da tıpkı kurdeşen gibi deri üzerinde oluşan kaşıntı ve yanmalara bağlı izlerle kendini gösteren bir hastalıktır. Fakat kurdeşen ve egzama tedavisi birbirlerinden farklı süreçlerdir. Zira egzama ile kurdeşen arasında bazı farklar da mevcuttur. Örneğin egzamaya genelde deride bir kurulaşma da eşlik etmektedir. Kurdeşene göre geceleri kaşıntı oranı daha çok artmaktadır. Egzama kimi zaman kaşıntı nedeniyle oluşan akıntılı yaralara sebep olabilir. Ayrıca iki hastalık da açık yaralara neden olabileceğinden cildin enfekisyon kapma riskini de arttırırlar. Bu sebeple benzer cilt hastalıklarını birbirine karıştırıp, yanlış tedaviler uygulama riskine almak yerine cildiye doktoruna başvurmanız çok daha faydalı olacaktır.

Cildiye doktoru her hastanın baş etmeye çalıştığı hastalığa yönelik bireysel tedaviler uygulayabilecek testler, tahliller ve gözlemler yapabilme yetisine sahiptir. Bu nedenle cildiye doktoru mantar, kurdeşen, egzama, vb. birçok deri hastalığının tedavisi için başvurulması gereken asıl kişidir. İnternet üzerinden veya yakın çevrenizden bu hastalıkların tedavisine yönelik öğrendiğiniz bilgilerin de doğruluk payı olabilir. Ancak daha önce belirttiğimiz gibi, kişiye göre belirtileri ve şiddetleri farklılık gösterebilen bu tür hastalıkların tedavi yöntemleri de kişiye göre belirlenmelidir. Bu tanı ve teşhisi yapabilecek en yetkin kişi de cildiye doktorunuzdan başkası değildir.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>