Eğitim Dünyası

Ksantoprotein Deneyi Nasıl Yapılır?

HNO3 maddesi

 

KSANTOPROTEİN DENEYİ

Amaç: Bu deneyde aromatik amino asidlerin spesifik olarak oluşturduklar, bir renk tepkimesine dayanarak varlıklarının saptanması hedeflenmiştir.

Materyal: Konsantre HNO3, NaOH, Örnek çözelti

Metod: Bir deney tüpüne protein çözeltisi konur, üzerine birkaç damla konsantre nitrik asid ilave edilir (nitrik asid az konmalı). Protein çözeltisinde önce beyaz renkli çökelek oluşur; bu ısıtıldığında sarı renkli bir bileşiğe çevrilir. Çözeltiye alkali ilave edildiğinde, rengin turuncuya değiştiği gözlenir. Bu renk değişken bir renktir.

Sonuç ve tartışma: Ksantoprotein reaksiyonu proteinlerde bulunan ve yapısında fenil halkasını taşıyan fenilalanin, tirozin ve triptofan amino asidleri tarafından verilir. Fenil halkasına nitro gruplarının girmesi ile sarı renkli bileşikler olur, alkali ilavesi ile bu bileşikler turuncu renkli tuzlarına çevrilir.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>