Eğitim Dünyası

Kolesterol Tayini Deneyi

Kolesterol

Kolesterol Tayini Deneyi

Kolesterolün Nitel Tayini – Liebermann – Buchardt Deneyi

Kolesterol 27 Karbonlu bir moleküldür. 3. Karbonda -OH gurubu, 5-6 C arasında çifte bağ, 10 ve 13. karbonda -CH3grubu ve 17. karbonda bir yan zincir (8C’lu) içerir. Bu molekül hücre membranının önemli bir yapı elemanı olduğu gibi safra asitleri, D3 vitamini ve steroid hormonların öncü maddesidir.

Amaç: Kolesterolün kimyasal bir metodla kalitatif (niteliksel) tayinini yapmak

Materyal: Kolesterolün kloroformadaki çözeltisi, Asetik asit anhidri, H2SO4

Metod: Bir tüpe 3 damla kolesterol çözeltisi koyun, üzerine 12 damla asetik asit anhidri ekleyin. Daha sonra 10 damla H2SO4 tüpün kenarından sızdırın. Gelişen tabak üzerindeki bölümde oluşan renk değişimini gözleyerek kaydedin.

Sonuç ve Tartışma: Kolesterol asit ortamda – asetik anhidri ve sülfirik asit – aşamalı bir oksidasyona uğrar, her aşamada kendinden önceki molekülden bir ya da daha fazla çifte bağ içeren yeni ürünler oluşur. İlk basamakta oluşan bikolestadienin (3-5 kolestadien) sülfirik asit ile ardışık oksidasyonu sonucunda ise kolestahekzan sülfonik asit (bikolestadien monosülfonik asit ) oluşur.

Kan kolesterol düzeyi yüksek olan şahıslarda geniş ve orta büyüklükteki arterlerin iç yüzeylerinde kolesterol ve kolesterol esterlerinden zengin hücrelerin birikmesi ateroskleroza neden olabilir. Hastalığın ilerlemesi ile damar içi kan akımının azalması koroner kalp hastalığına sebep olur. Eğer kan akımı kalbi besleyen bir koroner arterde kesilirse kalp krizi (myokard infarktüsü) oluşur. Bunun sonucunda kalp kası hücrelerinin bir kısmı ölür ve yerini bağ dokusu hücrelerine bırakır, bu da kalp kapasitesinde azalmaya yol açar. Total kolesterolün yanı sıra, LDL kolesterol düzeyinin yüksekliği, buna zıt olarak HDL – kolesterol düzeylerinin düşüklüğü kalp hastalığı riskinin artmasına yol açar. Obezler ve inaktif şahıslar yüksek LDL kolesterol düzeylerine eğilimli iken, sporcular yüksek HDL düzeylerine sahiptirler. Genel olarak kadınlarda menapoz öncesi erkeklerden daha yüksek HDL düzeyleri saptanır, kadınların menapoz öncesi erkeklerden daha az kardiyovasküler hastalık insidansına sahip olmalarının nedenlerinde biri budur. Aşağıda Amerikan Ulusal Kolesterol Eğitim Programının koroner kalp hastalıkları riskinin taranması için önerdiği total kolesterol değerleri verilmiştir.

Normal Değer= < 200 mg/dl

Orta Risk Değeri= 200-239 mg/dl

Yüksek Risk Değeri= >240 mg/dl

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>