Sağlık Köşesi

Kolajen Tipleri Arasındaki Önemli Farklar

İnsan vücudunda en çok bulunan protein çeşidi kolajendir. Vücudun bütünlüğünü sağlayan, elastikiyetini sağlayan bu protein başka ne işe yarıyor? Kolajen nedir? Kaç tipi vardır? Bu tipler arasında farklar nelerdir? Kolajenin faydaları nelerdir? Kolajen takviyesi için tabletler üreten Nutraxin ile görümeler yaparak tüm bu sorulara yanıtlar aldık ve sizler için derledik. Gerekli olan bütün bilgiler ve detaylar haberin devamında. İşte bütün detaylar…

Vücudumuzun ortalama protein miktarının %30 kadarını oluşturan kolajen, güçlü lif yapısına sahiptir ve vücudumuzdaki bağ dokuların bütünlüğünü sağlamaktadır. Bu bütünlük ile de vücudun bir arada kalması sağlanır ve cildin elastikiyeti, sağlamlığı korunur. Böylece de cildimizin işlevi olduğu gibi kemiklerin ve kıkırdakların da şekli ve işlevi korunur. Bu kadar çok önemli olan proteinin eksikliğinde de ilaçlar ya da besinlerle kolajen takviyesi yapılabilmekte ve etkileri en kısa sürede görülebilmektedir.

Kolajen Vücudumuzda Hangi Oranlarda Dağılır?

Kolajen, vücudumuzda üretilen bir protein çeşididir ve birçok farklı hücre bu üretimde görev almaktadır. Protein olduğu için yapıtaşları aminoasitlerdir. Cildimizde ortalama %75’i bulunur ve bu oranın da %70 kadarı kuru kütleyi oluşturmaktadır. Cildin olmazsa olmazı bir protein çeşididir ki bu sebeple de cilt bakımı sırasında kolajen takviyesi yaparlar. Ciltte nemi hapseden ve ciltte genç görünümü sağlayan hyaluronik asit için de altyapı oluşturmaktadır. Kaslarla kemiklerin birleştiği yerde yani tendonlarda %85 kadar kolajen bulunur. Kas kasılması sırasında özellikle tendonlara büyük bir rol düşer ve kolajenler sayesinde gerginlik dayanılabilir bir hal alır.

Eklem kıkırdaklarında %70 kadar kolajen vardır ve bu protein çeşidi ile kıkırdaklarda sağlamlık, eklemlerde ise kayganlık oluşur. Kemiklerin %90 kadarı kolajendir ve kalsiyum, mineral gibi maddelere de tutunabilmeleri için çerçeve görevi görmektedir. Saçlarımızda da canlı ve sağlıklı görünmeyi sağlamasının yanı sıra güçlenmeyi sağlayarak dökülme oranında azalmalar meydana getirir. Ayrıca, yıpranan, kırılan ve saç bakımı ile mahvolan saçlar için kolajen desteği şampuanlar da kullanılarak saçların kendine gelmesi sağlanabilmektedir.

Kolajen Tipleri ve Farkları

Kolajen çeşitlerine bakıldığında 20 adet çeşit karşımıza çıkmaktadır. Zincirlerdeki aminoasit sayıları ve zincir sayıları bu kolajenler arasında farklar ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu sebeplerle de kolajenleri çeşidine göre vücudumuzdaki rolü değişiklik göstermektedir. Peki ya kolajen tiplerinin vücudumuzdaki yerleri nedir?

Tip 1: En uzun üçlü sarmalı içeren kolajen tipidir bu tip. Kolajenlerin yapısı kolay kolay bozulmaz ve sağlamlık sebebiyle de kopmaya karşı dirençlidir. Vücudumuzda esneklik de sağlayarak destek olmaktadır. Organik kemik kütlesinin oranlarına bakıldığında %90 kadarını bu tip oluşturmaktadır. Ayrıca cilt, tendon ve bağların da büyük kısmını bu kolajen tipi oluşturmaktadır.

Tip 2: Kıkırdakta bulunan kolajen formudur ve bilindiği üzere kıkırdakta kolajen 1 hiç yoktur. Dokuya gerilme sağlayan ve elastikiyetine de katkısı bulunan kolajen tipidir tip 2. Eklemlerin çok daha fazla esnek olmasını sağlar ve bu da harekette kolaylık sağlar.

Tip 3: Genel olarak Tip 1 ile bir arada bulunan tip 3 kolajen, kan damarlarında elastikiyeti sağlar ve hatta kilit roldedir.

Kolajen hakkında bilinmesi gerekenlerden bahsettik. Sizler de cilt bakımı, saç bakımı veya kemikleriniz için kolajene ihtiyaç duyuyorsanız kolajen takviyesi yaptırabilirsiniz. Daha detaylı bilgiler ve ürünler hakkında bilgiler istiyorsanız eğer Nutraxin web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Alanında uzman olan ve uzun yıllardır çalışmalar yapan Nutraxin detaylı incelemesi ile daha sağlıklı cilde, saça kavuşabilirsiniz.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>