Eğitim Dünyası

Kola Nasıl Bulundu?

kola
Kola, ilk olarak piyasaya sürüldüğü eczanelerde raflardaki yerini almıştı.Bu asitli ve mayhoş içecek, çok beğenildi ve içeceğe talep arttı.Fırsatçı şirketler bunun üzerinde çalışmalar yaptılar ve bugünkü kola denilen gazlı içeceği buldular diyebiliriz.

Formülü ilk zamanlarda tam olarak tutturamasalar da, zamanla bugünkü halini aldı ve şu anda formülü dünyada sadece 2 kişi biliyor(o da yarı yarıya).Aynı uçağa binmeleri bile yasak.

Kola için malum ortaya atılan şeyler var elbette.Böcekten yapıldığını iddia eden, farelerin sevdiği bi bitkinin kullanıldığını savunan, hatta nitekim formülü internette paylaşan da var.Konuya dönersek;

İlk zamanlarda kola nasıl edip içileceği bilinememesi sebebiyle ısıtılarak içiliyordu.Durum komik ancak o zamanlar için değil.”Soğuk içiniz” ibaresi de bu yüzden kondu.Facebookta sırf bu “Soğuk içiniz” ibaresi üzerine geyik yapanları da görüyoruz.

Neyse, Kolanın icadına dönersek, ilk olarak ilaç şeklinde piyasaya sürüldüğünü söylemiştik.Atlantalı eczacı John Pemberton,
baş ağrısı için bir ilaç hazırlama telaşı içindeydi. Bahsettiğim gibi içeriğini halen bilmediğimiz karışımı 8 yıl boyunca eczanelerde satışa sundu.İlaç sanayiinde devrim açacağını sanıyordu fakat sektör tahmini tutmadı.Çok beğenilen ürün, patlama yaptı ve sonrasında tüm zamanların en popüler içeceği marketlerde şişeler halinde yerini aldı.

Bahsettiğim üzere zaman zaman formül tutmadı ve1985 yılında Coca-Cola rakiplerine karşı üstünlük sağlayan formülünü değiştirip yeni bir ürün piyasaya sürdüğünü duyurdu. Büyük bir reklam kampanyasıyla piyasaya sürülen Yeni Kola, rakip şirketlerin ürünlerinden bile kötü bir satış elde etti.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>