Kışın Araç Kullanımı ve Niçin Kış Lastiği?

Kışın Araç Kullanımı ve Niçin Kış Lastiği?

%name Kışın Araç Kullanımı ve Niçin Kış Lastiği?

Neden Kış Lastiği Kullanmalıyız ?
Günlük kullanımda tüm hava  şartlarında yol alabilmek amacıyla güvenlik konsepti geliştirmiştir: gerek taban deseni ve kauçuk karışımı gerekse özel yapılarıyla kış lastikleri ürün yelpazesi, düşük hava sıcaklıklarında kullanıma yönelik olarak geliştirilmiştir.
Kar lastiği olarak da adlandırılan  kış lastikleri, yanaklarında bulunan M+S (çamur + kar) işaretinin yanısıra dağ ve kar tanesi figürüyle de ayırt edilebilir:
* Suyu daha iyi tahliye ederek suda kızaklama riskini azaltır.
* Kar üzerinde yol tutuşu, çekişi ve güvenliği garanti eder.
* Yaz lastiklerine oranla yağmurda %10, karda %20 daha kısa fren mesafesi sağlar!

Kışın Araç Kullanımı

Kış sezonu boyunca bazı ülkelerin yolları uzun süre karla kaplı kalırken, başka ülkelerde bu süre aralıklı yoğun kar yağışlarının meydana gelmesiyle daha kısa sürebilir.Bu problemler bireysel veya toplu taşımayı etkilediği gibi aracın performansını da etkilemektedir.Karlı ve buzlu zeminlerde tutunma kaybına yol açacak ani hızlanma ve frenlemelerden kaçınılmalıdır.Optimum performans ve güvenli sürüş için lastiklerin araçla uyumu çok önemlidir. Her zaman aynı taban desenine sahip dört adet kış lastiği kullanın ve aynı aks üstünde kesinlikle farklı ölçülerde lastik kullanmayın. Çivili lastikler de aynı şekilde kullanılmalıdır. Doğru lastik ölçüsü için araç kullanım kitapçığınıza bakınız.Lastik hava basınçları düzenli olarak kontrol edilmeli, gerekli ise yola çıkmadan önce lastikler soğukken bu kontrol yapılmalıdır. Ayrıca ortam hava sıcaklığındaki değişimden kaynaklanan basınç değişimlerini de göz önünde bulundurmak gerekir. Örneğin, lastik hava basıncı +20°C’de 2.0 bar iken, -5°C’de 1.74 bar’a ve -20°C’de ise 1.59 bar’a düşmektedir. (toplam değişim %20).Lastiğin yanağında işaretlenmiş hız koduna dikkat edilmelidir. Orjinal ekipman olarak araçta kullanılan lastiğin hız kodundan daha düşük hız koduna sahip bir kış lastiği kullanılmasına izin verilmektedir. Ancak böyle bir durumda EEC yönetmeliğine uygun olarak sürücüyü uyarmak amacıyla aracın ön camına
veya konsoluna kolaylıkla görünen ve okunan bir çıkartma yapıştırmak gerekir.Yaz lastikleri, yasal diş derinliği olan, 1.6mm’nin üzerinde performans açısından yeterli olurken kış lastiklerinde ise bu sınır 3mm’dir. Kış lastikleri kullanılmadıkları zaman tercihen jantlı bir biçimde ve şişik bir durumda depolanmalıdır. Jantsız olarak depolandıklarında ise yanaklarının üstünde dizilmelidirler (maksimum dört lastik üst üste gelecek şekilde).
Her 10.000/12.000 km?de kış lastiklerinin doğru bir şekilde rotasyonunu yapınız.

7 Derecenin Altında 7 fayda
Güvenli Kış lastikleri özellikle, düşük sıcaklıklarda ıslak, karlı, çamurlu ve  kuru zeminlere aktif olarak cevap vererek bu yol ve hava şartlarında yaz
lastiklerine oranla daha yüksek güvenliği garanti etmek üzere üretilmiştir.

KAR PALETİ
Kullanım koşulları: Kar kalınlığının yüksek olduğu koşullar.
Uygulanması: Jant’a sabitlenen kullanım aparatı takıldıktan sonra tüm araçlarda kullanılabilir.
ZİNCİRLER
Kullanım koşulları: Yüksek kar kalınlığında ve dik yamaçlarda kullanım için çözüm olmaktadır.
Uygulanması: Araç üreticilerinin izin verdiği araçlarda kullanılabilir.
Maksimum kullanım hızı: 50 km/h.
411c451fa5 Kışın Araç Kullanımı ve Niçin Kış Lastiği?
    Makale Yazarı: Duslerkulup

Görüşler

  1. MyLastik

    Cevapla

Sizde yorum yazabilirsiniz...

Kameralı Sohbet