Kış Ayları İçin Yaprak Salamurası Nasıl Hazırlanır?

asma yaprag Kış Ayları İçin Yaprak Salamurası Nasıl Hazırlanır?

Kış ayları yaklaştıkça akıllara gelen ilk şey yazdan kalma yiyeceklerin salamurasıdır. Salamura nedir onuda açıklamak isterim. Mevsimine yetişen bir ürünü tuzlayarak, sirkeleyerek su içerisinde bozulmadan muhafaza etmektir. Salamura yapmak o ürünü farklı bir mevsimde de aynı tatda tüketmeye olanak sağlar. Yaprak salamurasının nasıl yapılacağını hep birlikte inceleyelim dilerseniz. Mevsimi geçmeden yapraklarınızı toplamakla işe koyulmalısınız. Asma Yaprağı, Kaya Tuzunuzu hazırlayın.

yaprak salamurasi tarifi Kış Ayları İçin Yaprak Salamurası Nasıl Hazırlanır?

Yapraklarınızı saplarını koparmadan yıkamadan, üst üstü gelecek şekilde dizin. 15-20 yaprak bir demet oluştursun yeterlidir.
Büyük ve derin bir tencerenin içerisine bu demetleri yerleştirin. Üstünede bir avuç kaya tuzu serpiştirin. Tencerenin ağzına kadar yaprakları geçecek kadar sıcak su ile doldurun. Bu suyun içerisinde yaprakları 3-4 saat bekletin. Yapraklar sarardıktan sonra demetler halinde sudan çıkarın, hafifçe yaprakları sıkabilirsiniz. Yaprağın sap kısmına 1-2 yemek kaşığı kadar kaya tuzu serpin ve yaprağı sarın veya 2 – 3 e katlayın. Hazırladığınız bütün sarılmış demetleri cam kavanozlara sıkıca dizin. Demetleri her dizdiğinizde aralarına kaya tuzu serpiştirin. Kış ayında sizlerden güzel yaprak sarmaları bekliyoruz bizleri mahrum etmeyin 🙂

   

Düşüncelerinizi bekliyoruz :)

<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>