Bitkiler ve Hayvanlar

Kiraz Sapı Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir?

kiraz sapı çay fayda ve zararları

Merhabalar değerli okuyucularımız, bugün sizlere kiraz sapı çayının faydaları ve zararları hakkında bilgiler vermek istiyorum. Kiraz sapları değil sadece kirazın kendisininde çok faydası vardır. Lakin o artık olarak gördüğümüz otumsu saplar bile binbir derde devadır. Kuzey Anadolunun bağrından çıkan kiraz meyvesi Afyonkarahisar ve Konya’da fazlasıyla çıkmaktadır. Bunun yanı sıra ülkenin geniş kesiminde de bulunmaktadır. Kirazın hastalıkların tedavisinde ve vücudun genel anlamında faydaları bulunmaktadır. Kirazları direkt tüketerek bu faydalardan yararlanıyoruz elbette. Harici olarak bilmediğiniz bazı durumlarda da tüketerek birçok rahatsızlıklarınıza çare bulabilirsiniz.

Kiraz Sapı Çayının Faydaları Nelerdir?

Kiraz sapının keşfedilmesiyle beraber birçok ünlü sallama çay firmaları kiraz saplı bitkisel çay adı altında ürünler üretip satmaktadırlar. Fakat sizlerde mevsiminde yediğiniz kirazların saplarını atmayıp ayıklayıp yıkayıp kurutabilirsiniz. Bu kurutmaların sonucunda kendi bitki çaylarınızı elde edebilmiş olursunuz. Metabolizma hızlandırıcı özelliğini yanı sıra çok fazla faydası vardır.
kiraz sapının faydaları nelerdir
-Vücutta bulunan bütün zehirli maddeleri kiraz sapı dezenfekte eder.

-Ürük asit ve ürat tuzlarının vücuttan atılmasına yardımcı olduğu için romatizmal hastalıklarla beraber eklem kireçlenmesi tedavisinde kullanılmaktadır.

-Kiraz sapı damar sertliği tedavisinde de kullanıldığı bilinmektedir.

-Böbreklerin taş yapımını da azalttığı bilinmektedir.

-Cildi diri tutmada etkendir. Yüz ve boyun bölümlerine sürülmesi ile deride kırışıklık oluşmasına engel olduğu tespit edilmiştir.

-Mide bulantısına ve kusmaya iyi gelir.

kiraz sapının zararları nelerdir

Kiraz Sapı Çayının Zararları Nelerdir?

İlk bahsetmemiz gereken kan sulandırıcı ve ödem atıcı etkisi sayesinde fazla tüketilmesi zararlı olabilir. Özellikle kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler az tüketmelidirler. Kiraz saplarını çok aşırıya kaçmadan tüketebilirsiniz.

Kiraz Saplı Çay Nasıl Hazırlanır, Bitkisel Kürü Hazırlama, İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki:

Birkaç tane kiraz sapını yaklaşık olarak 40 ya da 50 tane sapı 3 su bardağı suyun içinde 10 dakika kadar kaynatmalısınız. Daha sonra ılımaya bırakınız. Her sabah aç karnına yarım çay bardağı kadar içmelisiniz. Taze taze hazırlayınız.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>