Katkı Maddesi Olarak Kullanılan E904 Şellak Hakkında Bilgi

xeeihz Katkı Maddesi Olarak Kullanılan E904 Şellak Hakkında Bilgi

Sevgili düşler kulübü okuyucularımız bugün sizlere hayatımız için önemli olabilecek sürekli tüketimlerimizde kullanılan katkı maddelerinden olan Coccus lacca olarak bilinen E1904 hakkında bilgi vereceğiz. Marketlerden aldığımız ürünlerin içindekiler kısımlarına dikkat etmeliyiz. Çünkü vergiye, denetime tabi olan firmalar dahi yediğimiz ürünler içerisine inanılmaz katkı maddeleri bırakabiliyorlar. Görselliğe asla aldanmamız gerektiğini ozaman anlıyoruz. Örneğin renklendirici olarak kullanılan E904 Şellak bir böceğin reçine maddesidir.

2pyzthg Katkı Maddesi Olarak Kullanılan E904 Şellak Hakkında Bilgi

E904 kodlu katkı maddesi olarak bilinmektedir. Kullanım alanları çilokatalı fındık kaplama, sakız, şekerlemelerde kullanılıyor. Bu böcek Hindistan ve Güney Asya’da yetişen Palas ağaçlarında beslenirler. Kanatlı ve küçük hayvanlardır. Yapıştıkları ağacın kabuklarını delerek, soymuk borular içinden geçen özsuyunu emerler. Binlercesinin üst üste yapışması ile kendilerini düşmanlardan korumak için bu maddeyi salgılarlar.

a57xhv Katkı Maddesi Olarak Kullanılan E904 Şellak Hakkında Bilgi

Ağaçların kabukları zaman zaman kazınarak bu madde alınır.Bu lak maddesi biriktirilir, ezilir, yıkanır ve kurutulur. Şellak aynı zamanda tablet ve kapsüllerde kaplayıcı olarak kullanılmakdadır. Yani ilaç sanayisinde de kullanılmaktadır. Bilinen yan etkisi yoktur. Kullanımındaki sınırlamalar, yoktur. Müslümanlarda Hanefi Mezhebinde tüketilmesi caiz görülmeyen haşerat sınıfına girdiği öne sürülerek tüketilmesi uygun görülmemektedir. E904 tüm din grupları, yalnızca et yemeyen vejeteryanlar ve etin yanı sıra süt ve süt ürünleri de yemeyen vejeteryanlar kullanabilmektedir.

   

Düşüncelerinizi bekliyoruz :)

<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>