Sağlık Köşesi

Kan Grubu Antijenleri Hakkında Bilgi

Kan Grubu

Kan Grubu Antijenleri Hakkında Bilgi

Kan grubu antijenleri

Eritrositlerin antijenik özellikleri bulunmaktadır. Bilinen 300’den fazla kan grubu antijeni vardır. Her kan hücresi üzerinde 1.000.000 farklı antijenin varlığı belirlenmiştir. Çok sayıda kan grubu antijeninin (H,A,B,P1, MN, Lutteran, Gerbich, Ss gibi)  eritrosit membranındaki yerleşimleri ve biyokimyasal yapıları belirlenmiştir.  Bu antijenler genellikle kompleks şekerlerden meydana gelmektedir.

Kan grubu antijenleri arasında ABO sistemi antijenleri yaygın olarak bulunmaktadır.  Farklı antijenik grupları, glikoprotein yapısındaki antijenlerin uç gruplarının farklılığı belirlemektedir. Vücutta çok yaygın bulunurlar.  Örn. epitel ve endotel hücre membranlarında, sekresyon sıvılarında solubl (çözünmüş) halde…  ABO sistemi antijenleri histo-kan grubu olarak da adlandırılmaktadır. Bu antijenlere karşı çok sayıda antikorun bulunması . ABO sisteminin kan transfüzyon ve organ transplantasyonundaki önemini açıklamaktadır.

ABO sistemi

A ve B grubunda 11-13 monosakkarid  biriminden oluşan ve dallı yapı gösteren oligosakkaridler bulunmaktadır. A grubunda: dallanmış iki uçta N-asetil galaktozamin birimleri yer almaktadır.  B grubunda galaktozamin yer almaktadır.  0 grubunda ise ikisi de bulunmamaktadır. Bu farklı yapılar, ABO antijenlerinin sentezinde rol alan glikoziltransferazları sentezleyen genlerle ilişkilidir.

Rh (Rhesus) sistem antijenleri

Rh (Rhesus) sistem antijenleri, klinik önemi olan insan eritrosit antijen sistemini oluşturmaktadır. Birçok fenotipik varyantları ve kompleks serolojik ilişkileri olan yaklaşık 50 antijen [D (Rho), C, c, E, e, G] bulunmaktadır.  SDS-PAGE elektroforezinde 28-33 kDa arasında göç eden Rh polipeptidleri yağ asitli eritrosit membran proteinlerine bağlıdır.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>