Sağlık Köşesi

Kalp Kapak Hastalıkları Patolojisi

Yukarıdaki resim mitral stenoza (daralmaya) aittir.

Romatizmal kalp hastalığına bağlı mitral stenoz: Kapakçıklarda diffüz kalınlaşma ve distorsiyon, komissürlerde füzyon (balık ağzı, düğme iliği deformitesi) görülür.

Romatizmal kalp hastalığında bağlı: Kapakçıklarda diffüz kalınlaşma ve distorsiyon, komissürlerde füzyon (balık ağzı, düğme iliği deformitesi) görülür.

Aşağıdaki resim Romatizmal kalp hastalığında oluşan durumları gösteren gerçek bir patolojik piestir. Aort kapağında kalınlaşma ve fibrozis, mitral kapakta kalınlaşma ve fibrosiz ile kalınlışıp kısalmış korda tendineaları resim üzerinde oklarla gösterilmiştir.

 

Senil kalsifik aort stenozu: Valsalva sinüslerinde kalsifiye kitleler vardır. Romatizmal aort stenozundan farklı olarak komissür füzyonu yoktur.

KONJENİTAL BİKÜSPİD AORT KAPAĞI STENOZU: İki kapakçık var. Aşağıdaki resimedeki okun olduğu yer ayrılma kusurunun olduğu bölgedir.

Mitral kapak prolapsusu: Kapakçığın sol atriuma değdiği yerde trombotik plaklar görülür. Yaprakçıkta balonlaşmalar ve kenarda mitral annulus kalsifikasyonu mevcuttur.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>