Sağlık Köşesi

Kaliteli Maske Nasıldır Nasıl Anlaşılır?

Saygıdeğer duslerkulup.com okuyucularımız, bugün sizlere kaliteli maske nasıldır nedir nasıl anlaşılır sorularınıza cevap vereceğiz. N95, KN95 ve 3M gibi maske modelleri ve çeşitlerini için benzer şekilde değerlendirmeniz mümkündür. Medikal maskelerin kalitesini nasıl anlayacağınızı ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini 4 maddede el aldık.

Steril Olmayan Ürün Nedir?

Maske kutularında dikkat etmeniz gereken “Steril Olmayan Ürün” ifadesidir. Steril maske nasıl olur bu cevapla başlayacağız. Maske kumaşı malzemesinin imalatından maskelerin üretilmesine ve paketlenme aşamasına kadar olan bu kritikçe süreçte maskeler üzerinde;

  • Mikrobiyal ortamın oluşmasına zemin hazırlanır.
  • Maskelerin üretildiği ortamın havalandırma koşullarının kötü olması,
  • Operatörlerin eldiven ve maske kullanmaması, 
  • El ile paketleme yapılıyorsa eldiven ve maske kullanılmadan paketlenmesi gibi birçok unsur üretimin sterilliğini etkilemektedir.

Piyasada satışı yapılan ürünlerin çoğunluğunu steril olmayan maskeler oluşturmaktadır. 

Medikal Maskenin Kalitesi Nasıl Anlaşılır

 Meltblownlu maske ile tüm katmanı spunbond olan maskeler arasında maliyet farkı olmasının yanı sıra kullanılan kumaş ağırlığının oldukça hafif seçilmesi ile üretim fiyatları da ciddi oranda aşağı çekebilmektedir. 

Medikal maske imalatı yapan firmaların sahip olması gereken bazı sertifikalar mevcuttur. Temel olarak almaları gereken belgeler ISO 9001, ISO 13485 ve AT Uygunluk beyanıdır. Firmalar istemeleri durumunda GMP, ISO 31000, ISO 14001 gibi sertifikaları da haricen alabilmektedir. Elbetteki her üründe olduğu gibi CE belgesine sahip olması zorunludur. ISO sertifikaları da deklarasyonlu veya akrediteli olarak sertifika kuruluşları tarafından verilmektedir. Tabiki bu belgelendirme kuruluşları da yine ulusal veya uluslararası bağımsız kuruluşlar tarafından akredite edilmektedir.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>