Eğitim Dünyası

Kalın Damla Kan Preparatı Hazırlama

kalın yayma preparatı

 

Amaç: Kalın damla kan preparatı hazırlayabilme

Araç – Gereç: Steril olmayan Eldiven, lam, etil alkol, gazlı bez, sulandırılmış sağlıklı donör kanı, plastik baget, toplu iğne, kurşun kalem

1-) İşlem öncesi eldiven giyilir.

2-) Lam, alkol ile ıslatılmış bir bez kullanılarak temizlenir ve havada kurutulur veya temiz ve kuru bir bez ile silinerek temizlenmesi sağlanır.

3-) Lam baş ve işaret parmakları arasında tutulur. (Bir insanın parmak ucundan alınan kan ile damla preparatı yapılacaksa lütfen 5. maddeden devam edin.)

4-) Lamın bir tarafından içeriye doğru -1.5 cm mesafede ve aralarında 2 cm mesafe olacak şekilde 2 damla kan damlatılır.

5-) Hastanın Orta parmağı alkollü pamuk ile silindikten ve kuruması beklendikten sonra lancet veya otomatik parmak delici lle parmağın delinmesi sağlanır.

6-) İlk çıkan kan damlası kuru bir pamukla silindikten sonra ikinci damlanın sol elde tutulan lamın üzerine alınması için kan damlası yere bakacak şekilde el çevrilir ve parmak lama temas ettirilmeden kan damlası lamın üzerine ve işaret parmağı tarafından içeriye doğru 1 cm. mesafede ve aralarında 1-1,5 cm mesafe olacak şekilde 2 veya 3 damla kan damlatılır.

7-) Damlatılan kan damlaları bir toplu iğnenin başı ile dairesel hareketler yapmak suretiyle hem defibrine edilir hem de kan damlasına yaklaşık 1 cm çapında yuvarlak bir şekil verilir.

8 -) Hazırlanan preparatın havada kurutulması sağlanır. İnce yaymaya göre daha kalın bir preparat olduğu için tam kuruması için daha farla süre gerekmektedir.

9-) Lamın kalın damla yapılan yüzüne hastanın adı ve yaymanın yapıldığı tarih kurşun kalem kullanılarak yazılır. Böylece boyama sırasında yanlış tarafın boyanması önlenir

10- Enfekte atıklar imha edilir.

11-) Eldiven çıkarılır ve eller güzelce yıkanır.

Not: Kalın damla kan preparatı sıtma hastalığının tanısında kullanılır ve sıtma bildirimi zorunlu bir hastalıktır. Kalın yaymada ince yaymaya nazaran daha fazla miktarda kanın incelenmesine olanak sağlanır.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>