Kalın Damla Kan Preparatı Boyanması

k0ssyc Kalın Damla Kan Preparatı Boyanması

1-) Havada tamamen kurutulmuş olan preparat, kan damlalarının bulunduğu tarafı üste gelecek şekilde bir küvet içerisinde bulunan boya köprüsü üzerine konulur.

2-) Boyama için kullanılacak boya solüsyonu hazırlanır. Boya hazırlamak için dereceli mezür kullanılır. Bunun için 1 ml saf suya 1 damla Giemsa boyası olacak şekilde preparat sayısına bağlı olarak yeterli miktarda (1 preparat için 5 ml) boya hazırlanır.

3-) Dereceli mezür içine Giemsa damlatıldıktan sonra dairesel hareketlerle hafifçe sallanarak homojen bir karışım elde edilinceye kadar karışıtırılır. Şiddetli olarak veya bir çubuk yardımıyla karıştırıldığında boya çökeltisi oluştuğu için bu şekilde karıştırmak uygun değildir.

4-) Hazırlanan Giemsa boya solüsyonu köprü üzerinde bulunan preparat üzerine ve preparatı tamamiyle kaplayacak şekilde dökülür

5-) 45 dk. beklenir.

6-) Süre sonunda preparat  kenarından bir pens ile tutularak üzerindeki boya küvete dökülür

7-) Preparat içinde saf su bulunan bir kap içme batırılıp çıkarılarak ve hafifçe sallanarak yıkanır. Kan damlası düşebileceği için şiddetli sallanmamalıdır.

8 -) Preparat havada kurutulur.

9-) Hemen incelenecekse üzerine bir damla immersiyon yağı dökülür ve x100 büyütmeli objektif (immersiyon objektifi) kullanılarak ışık mikroskobunda incelenir.

   

Düşüncelerinizi bekliyoruz :)

<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>