Kahvaltı Yapmamanın Zararlı Etkileri Nelerdir?

kahvalti yapmanin onemi Kahvaltı Yapmamanın Zararlı Etkileri Nelerdir?

Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu bilmeyen yok gibidir. Aslında aç olan kişiler kahvaltısız asla duramazlar sabahları. Çünkü gece uykusunda aç kalan vücut artık aç kalmaya tahammülü kalmamıştır. Geceleyin kendini tamamen yenileyen vücudun kahvaltı ihtiyacı diğer öğünlere göre daha önemli ve daha sağlıklıdır. Alınan kaloriyi azaltmak ve zayıf olma hayallerini yerine getirmek amacıyla, birçok insan kahvaltıyı atlama eğilimindedir.

Kalp için: Bazı kişiler kalori alımını azaltmaya çalışmakta, bazıları sabah koşuşturması sırasında çok meşgul olduğunu, bazıları ise acıkmadığını söylemektedir.

Kortizol seviyesi için: Araştırmacılar kahvaltıyı atlamanın ve kronik stres yaşama kombinasyonunun kardiyometabolik sendrom riskini artırabileceğine inanmaktadır.

Tip 2 diyabet riskini artırır: Sabah öğününün atlanması bozulmuş glikoz toleransı ile bağlantılıdır ve bu da prediyabet ve diyabet gelişimi ile ilişkilidir.

Kilo aldırır: kahvaltıyı atlayan kişilerin sonraki öğünlerde çok yeme eğiliminde olduğunu ve günün en hareketsiz saatlerinde çok kalorileri tükettiklerini belirtmektedir.
turk kahvaltisi Kahvaltı Yapmamanın Zararlı Etkileri Nelerdir?
Kanser riski artar: Kahvaltının atlanması, gün boyunca yiyeceklere karşı aşırı düşkünlüğe neden olur. Bu da şişmanlığın yaygınlaşmasının artmasının önünü açar.

Ağız kokusuna sebep verir: Kahvaltı etmek tükürük üretimini uyarır ve dildeki bakterileri temizler, böylece sabah nefesini daha tolere edilebilir hale gelir.

Ruh hali ve enerji düzenini rahatsız eder: Buradan kahvaltı yapmaktan kaçınmak, enerji seviyesini düşürür ve hafızayı olumsuz yönde etkiler şeklinde bir sonuç çıkarılabilir.

Migren yapar: Hipoglisemi, düşük kan şekeri seviyelerini belirtmek için kullanılan tıbbi bir terimdir. Öğün atlamak, şeker seviyelerinde büyük bir düşüşü, buna karşılık, düşük glikoz seviyelerini telafi edebilecek hormonların salınmasını tetikler.

Saç dökülmesine sebep verir: Kahvaltıyı atlamanın en önemli yan etkilerinden biri de saç dökülmesidir. Tehlikeli derecede düşük protein içeren bir öğün, keratin seviyelerini etkileyerek saç büyümesini önler ve saç dökülmesini tetikler.

   

Düşüncelerinizi bekliyoruz :)

<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>